За продължаване на трудовия договор на чл. кор. Емил Хорозов


Гост

#26 Re: въпрос

2014-05-15 06:50

#24: питащ - въпрос

Факултетният съвет на ФМИ е направил предложението си към Академичния съвет съобразено с нормативната база. Академичният съвет трябва да реши дали да приложи или не изключението, което е негов прерогатив. Имиджът на проф. Хорозов се гради на научни публикации и възпитаници, и не може да се срине от такова нещо като удължаване на трудов договор с една година, ако академичната общност е наистина академична, а не членска маса на България без цензура. И хайде да не отклоняваме темата с партенки. Тук не става въпрос дали да се удължат трудовите отношения с чистачка, секретарка на ректора или тем подобни, или да се правят вечни ректори. Става дума да се удължи (и то с една година) трудовия договор на доказан учен и преподавател, като с това ще запълни и без това огромната кадрова дупка на ФМИ. Става дума и затова, че Академичният съвет демонстрира гузна съвест с това си решение и това е повече от ясно причината за вземането му. Дали то ще я оправдае чрез нормативни хватки изобщо не е тема на обсъждане - около ректора има невероятни жонгльори та направо магьосници с термини, запетайки и точки в правилници и закони, произвели трагично-комични неща като "функционален ректор" (друг е въпрса, че магиите им почти никога не са в полза на СУ, а в полза на наши хора). Темата е защо тези хватки се използват срещу проф. Хорозов, което всъщност е риторичен въпрос.


Гост

#27

2014-05-15 06:56

Без коментар.
ок

#28 Re: Re: въпрос

2014-05-15 07:12

Това за нормативната база е ясно. Но досега има ли случай на удължен договор на учен, въпреки навършените години за пенсия в СУ? Това е въпросът.

Общо взето не трябва да има субективизъм при удължаването на тези договори, иначе ще стане така, че в ръцете на ръководството се съсредоточават големи правомощия. Това е по-страшното.


Гост

#29 Re: Re: Re: въпрос

2014-05-15 07:17

#28: ок - Re: Re: въпрос

Доста посно тролене. Удължаването на трудовият договор на проф. Хорозов е пример за обективизъм, не за субективизъм. Протоколите от решенията на Академичния съвет са често една статистика на субективизъм по какви ли не въпроси. Интересно е как някои хора са смутени, когато трябва да има обективизъм. Явно защото очакват, че ако обективизмът трябва да се следва, първия излетял от този университет трябва да е ректора.

въпрос

#30 питане

2014-05-15 07:29

Досега има ли случай в СУ на удължен договор на учен, въпреки навършените години за пенсия?

Гост

#31

2014-05-15 07:55

Аз съм състудент на чл. кор.проф. д.м.н. Емил Хорозов - випуск 1973 на тогавашни Факултет по Математика и Механика! Мога да подвърдя, че той беше отличен студент! Особенно блестеше в лекциите на проф. Тагамлицки по Диференциално и Интегрално Смятане! В спомените ми от тогава е останал като изклучително принципен колега, готов да отстоява принципите си и Истината! След като стана член-кореспондент, според мен, той напълно заслужаваше да стане и Академик(с един от най-високите коефиценти на цитируемост сред кандидатите за Академик!), но точно в този период, той се опълчи срещу статуквото и корупцията в научните среди( за което го поздравявам и му се кланям!) и това( със сигурност) му костваше Академичната титла! Емиле( позволявам си като негов връстник и състудент да се обърна така към него), книгата която написа и позицията ти те издига в очите ми, а и на още хиляди хора, много по-високо от Академичната титла!Отказът за продължаване на трудовия договор на чл.кор. проф. дмн Емил Хорозов, за всички е ясно, че е саморазправа от страна на корумпираната научна общност!Проф. Емил Хорозов е един от най-добрите познавачи и изследователи на творчеството на световно признатия велик математик Анри Пуанкаре у нас и на големия наш математик Академик Кирил Попов!Нека помогнем и да не оставим мафията да мачка хора като чл. кор. Емил Хорозов!

Гост

#32

2014-05-15 08:09

към академичния съвет на СУ - стига гонене на неудобните, по-скоро вие се пригодете да бъдете удобни на нас, преподавателите, каквото ви е предназначението
гост

#33 Re: питане

2014-05-15 08:11

#30: въпрос - питане 

 Да, в момента в катедра Диференциални уравнения на Факултета по математика и информатика

към Софийския университет, на която професор Хорозов е член има 4 души, навършили пенсионна възраст. 

 На трима от тях с решение на Академичния съвет миналата година договорите им бяха продължени с

1 година. Очевидно, че някой  ги смята за "много по-добри учени" от професор Хорозов.

Re: питащ

#34 Re: въпрос

2014-05-15 08:39

#24: питащ - въпрос

За сравнение: в институтите на БАН трудов договор на професор може да се продължи до 68 г възраст, а на академик или член-кореспондент на БАН - до 70 г. Емил Хорозов е член-кореспондент на БАН.

въпрос

#35 Re: Re: питане

2014-05-15 08:44

#33: гост - Re: питане

Благодаря. Това исках да си изясня преди да се подпиша в подкрепа. Знам как е в БАН и в останалите университети, но не знаех как е в СУ.


Гост

#36

2014-05-15 09:18

Една от най-пагубните "реформени" стъпки, които се предприеха у нас през 90-те години в научната сфера, беше изборите на ръководства на институтите и ВУЗ да се извъшват "демократично". Иначе казано, изборът на директор и ректор, т.е. на "баш майстора", зависи не главно от научните, мениджърските и моралните му качества, а предимно от небезкористната и недотам професионална преценка на "чираците" и "калфите", които са мнозинство. Така се утвърди и днес навсякъде доминира ПОСРЕДСТВЕНОСТТА. В резултат институтите и ВУЗ-овете, по скромната ми преценка, не надхвърлят равнището на занаятчийски организации. Продукцията им вместо само по КАЧЕСТВО (защото науката е добиване единствено на ново качество), се оценява предимно количествено. Като прибавим ролята и на неограничената мандатност на Председателя на БАН, а сега и на ректорите, чието порочно начало сложи безскупулния г-н Ив. Юхновски, се получава, от една страна, придобиване на феодална власт, а от друга, почти пълна безконтролност и безотговорност за решенията на едноличните и "колективните" ръководства. Днес всички сме се уверили от горчив опит, че решенията им най-често са функция предимно на интересите на несменяемите шефове. В тази загниваща среда кадърните учени не просто не могат да виреят и да работят пълноценно. Ако не са хора на шефовете, те трудно се домогват до участие в проекти, които според печалната ни масова традиция са обикновено "официално", a priori "приватизирани" от властващите. А ако са в по-напреднала възраст, са и първи прокуждани.
Жалко за решението на Академичния съвет на СУ относно такъв учен и морална личност като проф. Хорозов. То обаче си е логично според типично нашенската "научна" традиция.

Гост

#37

2014-05-15 09:23

Единствената причина за подобно решение би могло да бъде желанието да се "оттърват" от чл. кор. Хорозов, който в своята книга за корупцията в Фонд Научни изследвания, не се побоя да напише имената на ректора, декани и ппрофесори от СУ, получили финнасиране по договори, спечелени чрез нарушаване на процедурите на фонда. Срамота!

Гост

#38 Любомир Гаврилов

2014-05-15 09:26

Това решение е толкова по-шокиращо, като знаем, че науката в България е в криза. Младите хора бягат в чужбина още от гимназията, да не говирим за студентската скамейка. Добрите студенти си намират с лекота стипендии в чужбина. С други думи: не е налице опашка от млади хора, които си търсят работа като преподаватели или научни работници в България. При това положение, да пращаме активни и работоспособни учени в пенсия е НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО. Като е национално предтелство и разрушаването на българските научни структури, чрез масово раздаване на докторски, доцентски и професорски титли, на хора без квалификация.
Веселин Колев

#39

2014-05-15 09:49

Това решение е част от цялостната политика на СУ за прогонване на кадри. И не е от вчера и няма и да е до утре. И не е добра атестация за никой, който е решил да прави академична кариера в СУ и изобщо да работи там. Ще ви дам илюстрация как мисли ръководството на СУ, а вие си направете сами изводите. Как ще се почувства млад служител или научен работник в този университет, след като на въпрос за заплатите ректора заявява "работете като мен и ще имате четири къщи"? Намирате го за просташко? Това се случи през 2010 в сградата на ФМИ на ужким приятелска среща мрежду ректора и служителите на УИЦ (приличаше на среща на Тодор Живков с работнически колектив). Това обаче далеч не е върха. Приближеният на рактора негов "функционален" заместник Биров обяснява отговорността на служители на СУ, които за да отстраняват проблеми с мрежата са оставали извън работно време и през празнични дни на работа, с "ами кефи ви и затова стоите". На този фон не знам защо има изобщо питащи се и учудени какво се случва с проф. Хорозов. Всичко хубаво случило се в този университет от достга време насам е ВЪПРЕКИ, а не ЗАРАДИ качеството на административното му управление.

Р. Леви

#40 Re: питане

2014-05-15 11:07

#30: въпрос - питане

Да, като правило за професорите договорът се продължава без много обсъждания с максималния срок - 3 години (за всяка година поотделно). Изключение правят факултетите с лошо финансово състояние, но ФМИ определено не е такъв. Бюджетът му е с положителен баланс между 2 и 3 милиона (които обаче не може да използва).


Гост

#41

2014-05-15 11:23

Решението на академичния съвет или е грешка или е политическо решение. Не ми се ще второто да е вярно!

Гост

#42

2014-05-15 11:53

?

Гост

#43

2014-05-15 12:33

Тези които не искат да им се налага да подписват всеки ден петиции за поредната управленска простотия, могат да се подпишат и споделят моята петиция - https://www.facebook.com/events/271792702991933/?fref=ts

Гост

#44

2014-05-15 12:34

Мисля, че това е безобразие. За съжаление СУ е пълен с недостойни хора и отличителна черта на българина е някой който е способен да го стъпчат. Явно проф. Ел Хорозов със своето свободолюбие и свободомислие пречи на много хора. Ьз съм за отменяне на неговото пенсиониране. Проф. ДХН Т. Делигеоргиев
Стефан

#45 Re:

2014-05-15 12:35

#39: Веселин Колев -

Помислете за възможността да изразите възмущението си тук - https://www.facebook.com/events/271792702991933/?fref=ts


Гост

#46 Re: Re: Re: въпрос

2014-05-15 12:35

#28: ок - Re: Re: въпрос

Има МНОГО случаи.

 

Други въпроси?


Гост

#47

2014-05-15 13:01

Dokato mafiata upravliava tazi strana, taka chte bade, che i po-losho!!

Гост

#48

2014-05-15 15:05

Не става дума за никакво изключение от възприетите правила в СУ, а за прилагане на законната разпоредба за това как трудовият договор на професор в СУ се продължава след навършване на пенсионна възраст. Нещата са казани съвсем ясно в параграф 11 от "Преходните и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование":

§ 11. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., бр. 58 от 1997 г., бр. 54 от 2000 г., бр. 48 от 2004 г., бр. 83 от 2005 г.) По предложение на катедрения съвет и съвета на основното звено и/или филиала, след решение на академичния съвет трудовите договори с хабилитираните лица, които заемат
длъжността "професор", при навършване на възрастта по чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда
могат да бъдат удължени за срок една година, но за не повече от три години, а за хабилитираните
лица, които заемат длъжността "доцент" - за срок една година, но за не повече от две години.

С други думи, следвайки законовата процедура, Академичният съвет е взел решение. Нашият протест е срещу това решение, тъй като има основание да се счита, че то е необосновано, в разрез с професионалното мнение на колегията, и продуктивуна от амбиции за отмъщение на лица, персонално засегнати от разследванията на злоупотребите във ФНИ от компетентните държавни органи, на които г-н Хорозов само е дал публичност.

Гост

#49

2014-05-15 15:10

До администраторите на сайта: моля, махнете тази физиономия от страницата с петицията! Контрастът с предмета на петицията е прекалено рязък.

Гост

#50 Re: питане

2014-05-15 16:13