Петиция (искане) за временно или постоянно отстраняване от длъжност на изпълнителния директор на ИАЛВ - г-н Красимир Коев
До: Министъра на земеделието и храните
Копие: Министерски съвет
Петиция (искане)
За временно или постоянно отстраняване от длъжност на изпълнителния директор на "Изпълнителна агенция по лозата и виното" – г-н Красимир Коев, с цел провеждане на обективно разследване на сигналите за сексуален, и друг вид, тормоз в агенцията.
Уважаеми г-н Министър,
С настоящата подписка настояваме да бъде отстранен – за постоянно или поне временно, изпълнителният директор на "Изпълнителна агенция по лозата и виното" – г-н Красимир Коев.
Отстраняването му е необходимо, за да може да бъде извършено обективно разследване на сигналите за сексуален, и друг вид, тормоз от негова страна към подчинени. До момента има един подаден сигнал за сексуален тормоз, а има сведения за поне още 2-3 подобни случая в миналото.
Очевидно, в настоящата ситуация не е възможно обективно разследване, защото всички служители на Агенцията мълчат – притеснени за работните места и заплатите си. Особено и с оглед на "авторитета" на абсолютен "дерибей", какъвто си е изградил г-н Коев в годините. В тази ситуация никой няма да каже нищо, всеки ще мълчи, ще казва "не искам да се забърквам" и пр.
Ако обаче г-н Коев не е на поста си, тогава новият директор (постоянен или временен) ще разполага с всички правомощия и възможности да проведе истинско и пълно разследване. Ако в момента властовата позиция на директора се използва за прикриване на истината, то при друг директор същата властова позиция ще може да се използва за самото разследване.
Съгласно Закона за защита от дискриминация, първата стъпка за защита, при сексуален и друг вид тормоз, е през работодателя. Той трябва да вземе мерки и едва след това следва да се сезира Комисията за защита от дискриминация.
Това е регламентирано в чл.17 и чл.19 от Закона за защита от дискриминация:
Чл. 17. Работодател, получил оплакване от работник или служител, който се смята за подложен на тормоз, включително сексуален тормоз, на работното място, е длъжен незабавно да извърши проверка, да предприеме мерки за прекратяване на тормоза, както и за налагане на дисциплинарна отговорност, ако тормозът е извършен от друг работник или служител.
Чл. 19. При неизпълнение на задължението си по чл. 18 работодателят носи отговорност по този закон за актове на дискриминация, извършени на работното място от негов работник или служител.
В случая нарушител е именно работодателят, съответно – той следва да бъде проверен от неговия работодател (Министерството на земеделието и храните) или от друг директор на агенцията – назначен временно или постоянно.
С подписите си, ние като български граждани и данъкоплатци, настояваме да се предприемат необходимите мерки, защото в противен случай "защитата от дискриминация" се превръща в празни думи, а законът става една безсмислица. Никой закон не може да функционира ако виновникът разследва сам себе си или ако свидетелите са във финансова или служебна зависимост от него.
С уважение: Значителна група български граждани (следва списък)
Добри Божилов Свържете се с автора на петицията