Не на връщането на цигарения дим в заведенията

Quoted post

anjela.

#4772

2017-04-28 08:08

Цигарите могат да бъдат полезни. До това заключение достигнаха множество изследователи, провели независими медицински изследвания през последните 20 години.

Въпреки официалната медицина да е категорична, че тютюневият дим вреди на тялото, има доста случаи, в които той помага за доброто здравословно състояние. Още през 16-и век се е смятало, че растението тютюн притежава много лечебни свойства. С него са лекували мигрена, счупени кости, стомашно разстройство. През Първата световна война пък той бил препоръчван на войниците като способ за успокояване.

Предпазва от Паркинсон

Тютюнът предпазва от развитието на Паркинсон. Коварното заболяване, което е смятано за един от бичовете на 21 век, причинява смъртта на хиляди всекидневно. Характерна за по-възрастните, тя може да бъде избегната благодарение на пушенето.

Изследване, публикувано през 2010 г. в сп. Neurology, доказва, че рискът пушачи да се разболеят от болестта на Паркинсон е с 44 процента по-малък в съпоставяне с този при непушачи. При бившите фенове на цигарите този риск е 22 процента. Лекарите смятат още, че колкото по-дълъг е стажът на пушене, толкова по-малък е рискът. Учените обаче не могат да изяснят причината за тази странна връзка.

Близнаците го доказват

Фактът, че цигарите лекуват Паркинсон, е изпитан и от изучаване върху близнаци, проведено през миналия век в Ню Йорк. Учените забелязали странна зависимост между наследствеността на гените на пушачите и ужасната болест, която поразява нервната система. За да разберат тази противоречаща на здравия разум връзка, доктор Каролайн Танер и нейните колеги от Калифорнийския институт наблюдавали еднояйчни близнаци с идентичен набор от гени. В изследванията са участвали 113 двойки, при които единият е страдал болезнено от Паркинсон. Оказало се, че здравите близнаци са пушили много повече от болните. Основния извод, който следва, е, че по някакъв начин пушенето забавя развитието на болес

                                                                                                                                                                 
                                                                                                     
                                                                                                                                                           
подобрява паметта.                                                                                                                                                           

Изследователи от САЩ твърдят, че никотинът е полезен, защото подобрява паметта. Той спомага способността да се мисли и да се изпълняват задачи. Според д-р Стивън Хеишман и колегите му от щатския Националния институт за злоупотребата с наркотици една цигара преди работа подобрява концентрацията.
Учените старателно анализирали много научни публикации относно влиянието на никотина за периода 1994-2008 г. После направили общо 41 проучвания, които им помогнали да разберат как се отразява никотинът върху организма: от двигателните умения до краткосрочната памет.

Направените открития доста ги изненадали. Както се оказало, никотинът не само помага на фините двигателни умения и внимание, но също така подобрява качествата на краткосрочната памет, включително по време на изпълнението на такива задачи като запомнянето на всички видове списъци. „Знаехме, че ефектът от никотина върху вниманието е добре познат, но аз бях малко изненадан, като научих за отражението му върху паметта“, казва Хеишман. В същото време той отбелязва – много пушачи признават, че пушенето им помага да се съсредоточат върху работата си. „Очевидно е, че голяма част от всекидневната ни работа е свързана с паметта. Така че не бива да бъде твърде изненадваща подобна полза от никотина“, казва ученият.

Помага за отслабване

Още през 1920 г. цигарите били рекламирани като средство за отслабване при жените, тъй като е известно, че никотинът намалява апетита и ускорява метаболизма. В същото време пушачите не усещат цялата вкусова гама на храната, което пък позволява на чревоугодниците да контролират апетита си по-добре. Според специалистите, никотинът е ефективно средство за нормализиране на телесното тегло, като при хората, които пушат умерено, съдържанието на излишни мазнини в телата им е 1,5 пъти по-малко от това на тези, които нямат вредния навик. При отделянето на ендорфини в кръвта се потиска чувството за глад и съчетано с физически натоварвания, това може да бъде отличен начин за намаляване на теглото.

Не отказвайте цигарите

Всяко прекъсване за ден, два, седмица или месец и последващо пропушване носи повече вреди, отколкото равномерното пушене, смятат специалисти. Екип от учени и изследователи под ръководството на британския учен Бо Ланбейк, анализирали белодробната функция на 1116 мъже и жени от 35- до 68-годишна възраст. Доброволците разделили на три групи: постоянни пушачи, такива, които се опитват да ги откажат, и такива, които никога не са пушили. Оказало се, че при тези, които са прекъсвали и са пропушили след година, функцията на белите дробове е намаляла с 5 процента. При доброволците, които не са прекъсвали, щетите за дробовете са само 3 процента.

Има и застраховани

Някои хора притежават „застраховка” срещу рака на белите дробове, който може да се причини от цигарите. Причината за това се крие в гените. Лекарите смятат, че съществуват т.нар. идеални пушачи, т.е. хора, чиято наследственост позволява да пушат колкото си искат, без това да вреди на организма им. Затова цигарите се оказват изключително вредни за едни и напълно безвредни за други. Не са малко примерите на столетници, които не се разделят с любимия си тютюнев навик. Не е за подценяване и фактът, че по данни от изследвания на университета в Пенсилвания, при отказващите се от цигари се наблюдават депресия, мускулни болки, повишаване на температурата, изменения в апетита и обостряне на всички хронични заболявания.

Пасивните да не мрънкат

Химици от Тексаския университет провели изследване, чиято цел била да установи колко атома тютюнев дим получава един активен пушач и един пасивен. Изчислено било, че ако в помещение от 6 квадратни метра има 6 човека постоянно пушещи и един непушещ, той трябва да стои там цели 100 часа, за да погълне дима от една цигара.

 

Отговори

Ването

#4774 Re:

2018-02-19 09:09:42

#4772: anjela. -  

Австрия отменя забраната за пушене на обществени места.