НЕ на безусловна подкрепа на Македония за ЕС

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията НЕ на безусловна подкрепа на Македония за ЕС


Гост

#1

2013-06-30 12:33

nikakva podkrepa na makedonia!!!
Любомир Иванов

#2 Българската политика спрямо Република Македония

2013-07-01 17:38

Анализ и препоръки по темата може да се намерят на адрес:

http://bg.wikisource.org/wiki/Българската_политика_спрямо_Република_Македония
попалексов лдп

#3 попалексов лдп

2013-07-01 23:01

До Президента на Република България
До Председателя на Народното събрание на Република България
До Министър-председателя на Република България
До Българската общественост




С Т А Н О В И Щ Е


Осъзнавайки историческия момент за развитието на Балканите като равнопоставена част от Европейския съюз смятаме, че Република България носи огромна отговорност за мира, сигурността, развитието и просперитета на региона.
Категорично настояваме България като суверенна държава, като държава от Европейския съюз да подкрепи Република Македония, да подкрепи нашите сънародници – независимо как се самоопределят днес, за НАЧАЛО на преговорите за присъединяване към общоевропейското семейство. Преговорният процес е мощен инструмент за налагане на европейски принципи и норми в посока на демократизирането на кандидат-членките за съюза. България не приема тенденции и процеси в Република Македония, които не са в посока на естествената и желана близост между двете държави, но подписването на Договор за добросъседство и всички други проблеми могат и трябва да се решават в хода на преговорите и те не трябва да спъват Република Македония в процеса за присъединяването й към Европейския съюз. Подкрепата за Република Македония е подкрепа за демократизиране на целия регион. Дни ни делят от потвърждаване на катастрофална за българските национални интереси позиция с българско НЕ на Република Македония по отношение на преговорите й за членство в Европейския съюз.
Ново НЕ за преговори е ДА на опити за връщане на региона във времена от преди 100 години, когато Балканите са били барутният погреб на Европа, а Македония – ябълката на раздора.
НЕ на Република Македония е ДА на възкресяването на ретроградни балкански национализми и шовинизми /“Macedonia is Greek”/, нямащи нищо общо с властващите в Европейския съюз цивилизационни принципи и норми.
НЕ на Република Македония е ДА на апартейда спрямо българите, живеещи на територията на Балканския полуостров.
НЕ на Република Македония е ДА на положението на Балканите като втора категория район от Европейския съюз.
Последици, които са в полза на всяка друга страна, но не и на България.
ДА на Република Македония е ДА на Република България, ДА на нашето национално достойнство, гордост и самочувствие.
ДА на Република Македония е ДА за нашата лична отговорност като български граждани за Родината.
ДА на Република Македония е ДА за нашата национална сигурност и териториална цялост.
ДА на Република Македония е ДА на нова, европейска България.
ДА за Република Македония е ДА на европеизиране на Балканите, НЕ на балканизиране на Европа.
Подкрепата за Република Македония за НАЧАЛО на преговорите е европейската, българската, национално отговорната позиция на Република България.
1 Борислав Дичев - историк, филолог
2 Борислав Цеков - Институт за модерна политика
3 Владимир Каперски - журналист, литератор
4 Григор Лилов - журналист
5 Доц. д-р Светлана Любомирова Иванова - СУ "Св. Климент Охридски"
6 Йордан Василев - литератор, политик
7 Коста Филипов - журналист
8 Леа Коен - музиколог, писател, политик
9 Любка Рондова - филолог, народна певица
10 Марио Цветков - историк
11 Нидал Алгафари - режисьор
12 Пламен Даракчиев - политик
13 Проф. д-р Андрей Пантев -историк
14 Проф. д-р Асен Баликси - социален антрополог
15 Проф. д-р Иван Билярски- Институт по история при БАН
16 Проф. д-р Иван Тютюнджиев - ВТУ "Св.св. Кирил и Методий"
17 Проф. д-р Константин Тотев - НАИМ при БАН
18 Проф. д-р Мария Пиргова - политолог
19 Проф. д-р Милко Палангурски - ВТУ "Св.св. Кирил и Методий"
20 Проф. д-р Надя Данова - Исторически факултет на СУ "Св. Климент Охридски"
21 Проф. д-р Николай Слатински - експерт по сигурността
22 Проф. д-р Петър-Емил Митев - социолог
23 Темелко Нешков - полит. затворник в РМакедония след 1945 г.
24 Христо Шапкаров - преподавател ЮЗУ "Неофит Рилски"
25 Христофор Тзавелла - фолклорист, писател, историк
26 Бойка Асиова - литератор
27 Любомир Попалексов - предприемач
попалексов лдп

#4 попалексов лдп

2013-07-01 23:05

Подкрепата е за "НАЧАЛО" на преговорите, но като не намират основания за тезите си ...

Гост

#5 Re: Българската политика спрямо Република Македония

2013-07-02 19:28


Гост

#6

2013-07-03 14:01

Не забравяйте, че поради някакъв сантимент и очакване на положителна ответствена реакция ние първи признахме независимостта на Р. Македония. Самият акт на това признаване, според мен бе един компромис с историческата действителност и с паметта на множество отдали живота си за своята Родина-България. Нямаме друга съседна държава, която така открито да води антибългарска пропаганда и дръзко и нагло да фалшифицира нашата история и културно наследство, религия-храмве, гробовеи братски могили, както и да провежда жестока, терорстична асимилационна политика спрямо тези, които отстояват българското си самосъзнание. Подкрепям изложените аргументи в петицията, да се разработи национална стратегия за отношението ни спрямо Р. Македония и защита правата на нашите граждани там и се вмени в задължение на правителство, в частност Външно министерство в провеждането и, под контрол на Народното събрание. Всяко отклонение от тази стратегия да се третира като национално предателство и да ангажира наказателнат отговорност от виновните длъжностни лица, пък било те и членове на правителството, премиер, президент, депутат. Само така и с подписването на двустранни договори и споразумение за сътрдничество и добросъседство мога да бъдат до известна стпен гаранции, че Р. Македония ще промени, макар и бано, и мъчително отношението си към Р. България и нейните граждани. От друга страна приемането им в ЕС и отпадане на граничния режим ще допринесе за свободното предвижване на хората и тяхното самоопределение като националност и дай Боже да подобри търговско-културния ни обмен и "затопляне" на отношенията ни, които на ниво "трудови хора" са добри. При посещение в Охрид и контакти с техни бизнесмени в областта на туризма позицията им бе - "ние няма какво да делим, всичко лошо го правят политиците" и за съжаление това е горчивата истина и плод от непоследователната ни политика и позиция.
Sim

#7 Re:

2013-07-04 09:31

#6: -

О, няма проблем в признаването - това беше нещо нормално. Не зависеше от България да има самостоятелна Република Македония или да няма, но беше задължително България да окаже подкрепа в момент, когато Вардарска Македония трябваше да се откъсне поне в някаква степен от сърбизма и югославизма.

Проблемът дойде след това - българската политика претърпя крах. Сръбските тайни служби и македонистката пропаганда реализираха своя огромен потенциал и превърнаха антибългаризма в постоянно състояние, а политиката на София се градеше на лични инициативи, а не на силата на една държавна машина, която знае какво иска и как да го постигне. Ако имахме нормална политика на защита на българското в РМ, сега най-вероятно нямаше да се налага да поставяме условия - просто щяхме да сме си свършили работата. Сега вече нямаме избор. Политиката ни следва да минава през условия -  ако искаме не само да защитим българското в РМ, но и българското в самата България.

Sim

#8 Re: попалексов лдп

2013-07-04 12:39

#3: попалексов лдп - попалексов лдп

Доста манипулативно становище. Казва ли някой "НЕ на Република Македония"?!? Казва се НЕ на безусловна подкрепа. Първото е нещо съвсем неразумно, второто е проява на адекватност спрямо реалностите в тази страна. Съжалявам да го кажа, но зад този текст ("Становището") прозира методологията на скопската пропаганда, която умишлено смесва  политически реалности от различен порядък. Едно е да си против дадена страна, съвсем друго е да си против безусловното й приемане в ЕС. Даже напротив, поставянето на условия е в полза на нормализирането на РМ.


Гост

#10 Re: Re: попалексов лдп

2013-07-05 06:14


Гост

#11 Re: Re: Re: попалексов лдп

2013-07-05 12:50

#9: - Re: Re: попалексов лдп

И как точно преговорният процес преди влизането на България спомогна за налагането на "европейски принципи"? Макар и по съвсем други причини не се ли оказва, че България от 2000 г. беше доста по-нормална, от "европейска" България от 2013? Припомням - България от 2013 г. е страната на властващи чалга-политици като Борисов, Пеевски, Местан... Една страна може съвсем спокойно да мине през преговорния процес без това задължително да означава нейното нормализиране.

Затова смятам, че още преди началото на преговорния процес. РБ трябва да стъпи на здрава почва в отношенията си с РМ. Което означава - изчистване на основните противоречия. Това, разбира се,  не означава, че и по време на преговорите няма да бъдат изяснявани редица детайли. Но перспективата, от която се разглеждат тези детайли, ще е съвсем различна.


Гост

#12

2013-07-08 07:14

Дълбоко уважавам това искане на инициаторите. Нека най-после се сложи началото на родолюбивата политика на политиците и дипломатите ни. Поздрави.

Гост

#13

2013-11-12 21:38

Време е за промяна!

Гост

#14

2013-11-19 18:15

НЕ МОЖЕ ДА РЕПРЕСИРАТ БЪЛГАРИТЕ В МАКЕДОНИЯ, А НИЕ БЕЗУСЛОВНО ДА ГИ ПОДКРЕПЯМЕ ЗА АС. тАКА СТОИ И ВЪПРОСЪТ ЗА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ И СЪРБИЯ И ТЕ НЕ ЗАСЛУЖАВАТ ДА БЪДАТ БЕЗУСЛОВНО ПОДКРЕПЯНИ ЗА ЕС

Гост

#15

2013-11-20 18:44

След като България първа призна независимостта на Македония, можехме да получим повече уважение и признателност. Македония сама да си води битките за собствените си амбиции.

Гост

#16

2013-11-20 19:36

Когато искаш да си част от нещо което е повече от общност, ти трябва да уважаваш, зачиташ, спазваш и споделяш същността, смисъла на индивидуалността и характера на всички членове на тази общност към която си се устремил. Това важи с особена сила за нашите решили да се самоопределят като различни- родствени ни македонски Българи.

Гост

#17

2013-11-20 19:38

Не на титовисткото тълкуване на балканската история !

Гост

#18

2013-11-20 22:39

Само така, чрез подписи може да се направи нещо.

Гост

#19

2013-11-26 22:22

Бедна Македония,бедна България имат богата обща история...

Гост

#20

2013-11-30 10:22

Сите българи заедно без сърбомани

Гост

#21

2013-12-02 10:03

Не на грозната гавра с нашата история!

Гост

#22

2013-12-02 13:48

Съгласен съм с нея и дано свърши работа.
MAKEDONIJA ZASEKOGAS !!!

#23 Re:

2013-12-02 19:52

#14: -

koga kje gi priznaete Makedoncite vo Bugarija togas nema da gi maltretirame bugarite vo Makedonija do togas kje go jadat za vasata zloba !!! I NIKOGAS nema da potpiseme dogovor za dobrososedstvo JASNO ??? nikogas !!! so mongolski majmuni kako vas samo taka se izleguva na kraj ....a potkrepa ne ni treba poso ne ni sakame vo EU neli sfakjate ??? :D

MAKEDONIJA ZASEKOGAS !!!

#24 Re: Българската политика спрямо Република Македония

2013-12-02 19:53

Zok

#25 о Македонски лекари оставиха момче да умре, защото е българин

2013-12-02 21:09

Ето какво се случва с нашите сънародници в Република Македония, докато Орешарски подкрепя онези, които ни мразят!!! - http://nakratko.bg/category/58/32281/