НЕ на преместването на кучетата от "Асенова крепост"
С настоящото изразяваме силното си безпокойство от многократно оповестеното от Началника на ОП „Туризъм” - Асеновград намерение да релокализира двете безстопанствени кучета, които обитават трайно района на туристически обект „Асенова крепост”.
Едното куче, тъмно кафяво гонче, известно с името Пирчо, се намира на това местообитание от няколко години, възрастно и кастрирано е, най-вероятно дори не би оцеляло в друга среда. То е кротко и тихо.
Второто куче е младо, на около година, светло на цвят, наподобяващо куче от каракачанска порода, почти от самото си раждане е локализирано на това местообитание и не познава никаква друга околна среда, затова преместването му би му причинило безкрайни затруднения и категорично би представлявало проява на нехуманно отношение по смисъла на чл. 151 от ЗВМД, доколкото би причинило на животното страх, нараняване, болка, страдание стрес или дори смърт. Същевременно, по този начин се възпрепятства изпълнение на задълженията по отношение на кучето, вменени на Община Асеновград с текстаотевете на чл. 150 от ЗВМД.
Пребиваването на животните на терена на туристическия обект по никакъв начин не е ограничено от законодателството на страната ни: Съгласно текста на чл. 48 от ЗЗЖ, не се допуска присъствие на кучета единствено в дворове на детски ясли и градини, училища, болници и в близост до площадки за игра на деца, автомагистрали и летища.В същия смисъл е текстът на чл. 19 ал. 2 от Наредба № 4 от 01.02.2021г. за прилагане на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и за процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. Единственият друг нормативен акт, който предвижда подобна забрана за присъствие на кучета на определени места, е ЗХ, който чрез препращане към подзаконов нормативен акт и Европейски регламент добавя към тези места търговските обекти, в които се продават хранителни продукти. Липсват каквито и да е други ограничения в позитивното право относно местообитанията на безстопанствени кучета.
От друга страна, едно животно може да бъде прибрано за доживотно отглеждане в приют или за евтаназия единствено и само когато въз основа на недвусмислени доказателства и становище на комисия, в която задължително участват ветеринарен лекар, представител на неправителствена организация, представители на общината и на приюта, се заключи, че то проявява спонтанни и неадекватни реакции срещу хора или животни, които могат да доведат до тяхното нараняване или смърт. Ноторно известно е, че тази уредба се ползва широко от недоброжелателно настроени спрямо кучетата хора, за да се отърват от тях. Това обаче е недопустимо да се извършва въз основа на голословни твърдения по непроверени жалби и без спазване на всички изисквания на закона.
Заявяваме категорично, че ще упражняваме перманентно обществен контрол за прилагане на закона и спазване изискванията за защита на животните.
Сдружение с нестопанска цел в обществена полза "Дай лапа" - Асеновград Свържете се с автора на петицията