В ПОДКРЕПА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ФИНАНСИРАНЕ НА ПОНЕ 100 ДНИ В КРАЯ НА ЖИВОТА -100 ДНИ ПАЛИАТИВНИ ГРИЖИ - 100 ДНИ ДОСТОЙНСТВО.
До Министерството на здравеопазването на Република България.
До Комисията по здравеопазване към Народното събрание на Република България.
До Омбудсмана на Република България.
Уважаеми дами и господа,
Ние, долуподписаните, настояваме за осигуряване на финансиране на поне 100 дни палиативни грижи в края на живота, на всеки нуждаещ се български гражданин. Уверени сме, че това е необходима стъпка за запазване достойнството на всеки терминален пациент, неговото семейство и близки. Знаем, че мерило за зрелостта на едно общество е отношението му към уязвимите групи от общността.
Да гласуваме за 100 дни палиативни грижи – 100 дни достойнство!
Основни аргументи в подкрепа на това предложение:
Според Световната здравна организация (СЗО), палиативните грижи са:
Мултидисциплинарен подход, който подобрява качеството на живот на пациентите и техните семейства, изправени пред животозастрашаващо заболяване, чрез превенция и облекчаване на страданието чрез ранно идентифициране, безупречна оценка и лечение на болка и други физически, психо-социални и духовни проблеми. Българското законодателство е създало правна рамка за хоспис/палиативните грижи, но грижите са много ограничени и нефинансирани. Финансирани са само палиативните грижи за онкологично болни пациенти в терминалната фаза на заболяването. Палиативни пациенти с други заболявания са принудени да си плащат за хоспис/палиативните грижи.
Терминален стадий – периода, в който независимо от известните и приложени терапевтични действия състоянието на болния се влошава, прогресиращия ход на болестта не може да бъде преустановен и ще доведе до смъртта на болния по-скоро или по-късно, но в рамките на един ограничен период от време.
Терминално болен - личност, за която има медицинска прогноза, че живота се очаква да е с продължителност до 6 месеца.
Потребност от палиативни грижи.
В световен мащаб се изчислява, че палиативните грижи са необходими при 40–60% от всички смъртни случаи. Потребността от хоспис/палиативни грижи е безспорна както в регионален, така и в световен мащаб. Населението критично застарява. Заплашителното „сребърно цунами“ е предизвикателство за всички здравни системи по света. Осигурявянето на палиативни грижи придобива все по-важно значение и следва да заеме приоритетно място в здравната политика на всички здравни системи.
Право на палиативна грижа.
Палиативната грижа е неотменно право на човека. Разбирането на здравето като човешко право създава правно задължение за държавите да осигуряват достъп до навременни, приемливи и достъпни палиативни грижи.
Универсално здравно покритие (UHC) означава, че всички хора и общности могат да използват промоционална, превантивна, лечебна, рехабилитационна и палиативна здравна услуга, от които се нуждаят.
Конституцията на Република България, Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
В Закон за здравето - чл. 95 и 96, България регламентира правото на палиативна помощ, на всеки български гражданин.
Здравко Карамитев, дм - Хоспис "Добролюбие" ЕООД - гр. Кърджали Свържете се с автора на петицията