Закон за брокерите на недвижими имоти, съставен от НСНИ

Един брокер

/ #38 Относно ""закона за брокерите""

2013-01-02 21:57

Въпросният вариант на законопроекта за дейността на брокерите, така широко прокламиран, се оказва всъщност само мнения, идеи и бъдещи виждания, по думите на PR-a на НСНИ г-ца Цветелина... От няколко месеца работна група от НСНИ разработила и в края на м. ноември 2012 г. предала вариант на мненията и идеите за дейността на брокерите на ”вносител”, съобщил на пресконференция по повод 20-годишнината от създаването на сдружението неговият зам.-председател Лъчезар Искров.
Текстовете са били дискутирани и окончателно изяснени на последния национален съвет на сдружението, което не изразява интересите на повечето от колегите в сектора. Мненията, идеите и бъдещите виждания имат няколко основни акцента:
1. Идентификация, регистрация и лицензионни режими на посредниците при сделките с имоти – звучи малко, като „електрификация и дизелификация на народното стопанство” Основните играчи на пазара са идентифицирани и регистрирани с факта на самата фирмена регистрация. Обвързването с допълнителна идентификация, регистрация и разни лицензии е в антагонистично противоречие със свободния пазар, който се води от общите правила за търговията в страната, а не от волята на държавата или някой публичен орган. Очевидно е, че какъвто и да лицензионен или пр. режим ще облагодетелства НСНИ и неговите членове създавайки монопол, да не говориме за таксите и други видове плащания за тези регистрации и идентификации, които ще постъпват неивестно къде!?
2. Изисквания за професионална квалификация и образователен ценз на брокерите. (излишна и глупава идея, поради факта, че който го може ще успява, а който не, ще отпадне от пазара). Налага се и от факта, че изискването е тотално дискриминационно- всеки може да работи в тази и другите държави по света, каквото си поиска. Интересно как би реагирал президента на САЩ Роналд Рейгън, ако му бяха забранили да се кандидатира, защото е второкласен актьор и няма квалификация за президент!? Смях, нали!!! Нима един архитект, ако може и се образова да бъде и брокер или журналист, например? А нима не е по-добре да се квалифицират и образоват ’’депутатите’’ни. Ами за тая работа май най-много ценз се изисква!
3. Защита на интересите на потребителите, които ползват техните услуги. Интересно, за каква защита на потребителите става дума, може би да не му пробутат развалени яйца, скапани банани или някой чопър от Телешопа?!? Ами нас брокерите кой ще ни защити от откачени потребители, които не знаят на кой свят са? Ей другари от НСНИ, не сте ли чували за адвокати, нотариуси, агенция по вписвания и др. подобни службички. Ами, ако те не могат да защитят интереса на потребителите на услугата посредничество, да впрегнем и Президента и Министър-председателя в изпълнение на директивата нито един потребител пострадал следващата петилетка!!! Посредника не може да свърши работата на нотариуса, адвоката и пр. Ако пък я свърши, то за какво са адвоката, нотариуса и т.н.? Въобще Вие от НСНИ много сте се объркали в стремежа си да декласирате мнозинството от фирмите, които с пот на челото си изкарват хляба и Ви конкурират доста силно за да останат само тези, които са Ваши членове. Стойте там в Сдруженийцето си и не посягайте с мръсните си пръсти към хляба на хората, принуждавайки ги да се идентифицират, регистрират, квалифицират, лицензират, застраховат, регламентират и да плащат на Вас за всичко това. Нима не разбрахте, че с подобни режими нищо не става в таз държава, само се облагодетелстват, такива като Вас!!!

Искров обясни, че според резултатите от направения анализ ”законопроектът”, или така наречените мнения, идеи и бъдещи виждания били получили широка подкрепа не само от бизнеса, но и от държавата, в лицето на редица институции и правителствени агенции. Въобще не стана ясно от кои по-точно и чии интереси защитават те?

Ключов момент от ”проектозакона” е въвеждането на задължителна застраховка ”професионална отговорност“ за посредниците при сделките с недвижими имоти. По думите на Орлин Владиков, който беше председател на сдружението в периода 2002-2004 г., застраховката ще е своеобразната „врата“ за намаляване на измамите и ще даде необходимите правни гаранции за това. Жалко, че Орлин Владиков не може да отчете елементарния факт- за измамите не са виновни брокерите, а служебните лица оправомощени по силата на закона да изповядат дадена сделка. Сам по себе си брокера е напълно невинен, ако има проблем в дадена сделка. Той борави с документи, и не е следствен орган за да може да определи дали те са фалшиви или не. Не е ясно и за какъв сив сектор се говори тук, тъй като няма точни данни. От НСНИ излиза нелепа информация, за около 80% от брокерите, които не си плащали данъците и таксите коректно. Подобно твърдение, неподкрепено с доказателства и факти е въздух под налягане и само нагнетява и уврежда нормалния бизнес климат в бранша. Бизнеса с недвижими имоти е изключително ярко осветен, надявам се няма да има нужда да се аргументирам защо.

На етапа сме, на който всички казват: „Браво, чудесно, време беше“, съобщил тържествено Иван Велков и се надяваме, че ще увенчаем с успех усилията ни да монополизираме този бизнес в наша полза- за съжаление това е извода, който може да направим от дейността на НСНИ.
Всичко в името на потребителя и неговата защита, много ми напомня за стария соц. девиз ”всичко в името на човека, всичко за благото на човека”, ама да се знае- за човеците от НСНИ или някои други?
за контакт: 0897034568