Митрополит Николай - пред църковен съд


Гост

/ #703

2016-07-21 11:47

Набирането на средства може да бъде с национален мащаб. От друга страна, ако възстановяването на църквата включва реставрация на стенописи и икони и нова зография, тогава и 700 000 може да са малко. По принцип реставрацията трябва да се прави внимателно и от добри специалисти. Освен това, ако останат пари, евентуално може с тях да се оправи дворът, оградата, да се построи отделна постройка за събирания след св. литургия, курбани, неделно училище и пр. прояви.

В моята епархия чувам разкази на миряни, че ремонтите на селските църкви се правят от недобросъвестни фирми, просто се източват европейски пари, самите ремонти са некачествени, работи един работник по един час на ден, какво да ви разправям. Но истината е, че проблемът не се разрешава с отказа да подпишат, те тогава средствата се пренасочват за джамии - случаят е от Пловдивска епархия, отново (кликнете тук)?!

"И други митрополити в страната се оплакали, че им се натрапват конкретни фирми от управляващите, които да усвоят парите за градежите на църкви. "На практика духовниците за първи път застанаха толкова твърдо срещу опитите на държавните институции да бъдат използвани с цел конкретни хора и фирми да се доберат по нечестен начин до евросредствата", коментира член на Светия Синод пред изданието."

Според мен от митрополията е редно да сезират Европейската комисия и Европейскaта сметна палата (одитиращият орган на ЕС) - през турското робство и тях не ги е имало, но сега ги има. Отговарят бързо на имейли със сигнали. Все пак не е нормално с пари за църкви да се ремонтират джамии. От друга страна, ако не харесват европейските пари, това не означава, че църквите в България трябва да се оставят да се срутят.