ЕВРОПАРИ за наука и образование - ДА! За кражби - НЕ!


Гост

/ #8

2013-09-28 15:23

Предлагам ви моето виждане за петицията!
1. През 2005 г. Министър-председателят Симеон Сакс Кобургота представи пред Европейската Комисия Националната стратегическа референтна рамка (НСРР) до 2013 год. Тази НСРР не беше приета от Европейската Комисия и върната за доработване от правителството на България.
2. През 2006 г. Министър-председателят Сергей Станишев (настоящ председател на ПЕС и председател на БСП), и министъра на финансите Пламен Орешарски (настоящ Министър-председател на България) изпрати до Европейската Комисия преработената НСРР. ЕК отново върна за доработване НСРР за България, поради незачитане на европейските стратегически приоритети в предложения от правителството документ. След преработване и преговори с ЕК в началото на 2007 г. беше удобрена от Брюксел финансова рамка за България в размер на 6.8 милиарда Евро по 7 Оперативни програми до края на 2013 г..
3. През 2009 г. Министър-председателят Бойко Борисов наследи предложената от Станишев-Орешарски и утвърдената от Европейската Комисия НСРР. Там липсваха Оперативни програми „Наука и образование” и „Здравеопазване”.
Това наложи българските учените и преподавателите от университетите на България и Българска Академия на Науките да търсим участия в научни и образователни проекти, като подизпълнители на научните колективи от ЕС.
Липсата на оперативна програма или подпрограма за „Здравеопазване” финансирана от Европейската Комисия през изминалия програмен период доведе българскоското здравеопазване до най-ниско ниво на качество и най-силна депопулация на населението в европейските държави.
4. 2013 г. Министър-председателят Пламен Орешарски изпрати на 21 август 2013 г. предложение на Правителството до Вас в ЕК за разпределение на европейските финансови средства предназначени за България за периода 2014-2020г.
Ние, гражданите на България ви молим и предлагаме:

1. Да не приемете и удобрите в ЕК и ЕП предложената от настоящото правителство на Р. България финансова рамка за периода 2014-2020 г.
2. Да върнете на Българското правителство този финансов план до 2020 г. за преразглеждане и публично обсъждане в частта „Образование, наука и иновации .
3. Да поискате от Българското правителство да спазва стратегическите насоки и приоритети, които ЕК е определила до 2020 г.
4. Да приемете и утвърдите НСРР за България до 2020 г, само при условие, че ОП „Образование, наука и иновации” е финансирана за посочения период с минимум 355 милиона Евро (около 5% от финансовата рамка за България). Българското правителство да предложи и Българския парламент приеме в „Закона за държавния бюджет на Р. България за 2014 г.” финансова рамка за Ко-финансиране на ОП „Наука и образование”.
5. Да напомните на Българското правителство, че в предстоящите европейски избори през 2014 г. за ЕП и ЕК е важно да чуват гласа на академичната общественост и учени при формирането на политиките за управление и финансиране на стратегическите за ЕС приоритети.
Проф. д-р Пламен Кенаров, д.м.Медицински Университет, София. Народен представител в 39-то НС.