Автор: д-р Яна Шишкова
Валидност на отговорите: до 23.12.2021 г.
Според Чл. 106. От ЗПУО: (1) Формите на обучение са:
1. дневна; 2. вечерна; 3. задочна; 4. индивидуална; 5. самостоятелна; 6. дистанционна; 7. комбинирана; 8. обучение чрез работа (дуална система на обучение). (2) Училищното обучение се осъществява в дневна форма или във вечерна форма, освен в случаите, предвидени в този раздел. (3) Ученикът не може да се обучава в две или повече форми на обучение едновременно.
Не съществува форма „Обучение от разстояние в електронна среда“ („ОРЕС“)! ОРЕС това е временна форма на взаимодействие между участниците в обучителния процес от разстояние, измислена само за времето на извънредната епидемиологична обстановка. Тя може да е синхронна и асинхронна, според насоките на Министъра на образованието. Синхронната предполага ученикът да слуша урока заедно с всички в клас и да отговаря, ако има такава техническа възможност. Асинхронна е, когато се изпращат материали, разработени уроци, задачи в различно време от присъствените занятия. При това, в насоките фигурира изразът – доколкото позволяват условията в даденото училище.
По този начин едно, по същество, лично мнение на Министъра и неговия екип, отнема конституционните права на учениците в ОРЕС за пълноценен образователен процес. Лично е, защото напълно противоречи на цялата законодателна и нормативна уредба. Лично е, защото се променя според вкуса на Министъра или под давление на здравния министър.
ОРЕС не е описан в нито един нормативен документ!
От там и всеки тълкува предоставянето на обучителен процес на децата в ОРЕС според собствените си разбирания и желания за работа. Което е и причина да дискутираме днес върху чувството за дискриминация и сегрегация над децата на родителите, избрали тази форма на обучение.
На места в сайтовете на училищата се срещат декларации за преминаване в „дневна форма на обучение ОРЕС“, но тъй като такава форма не съществува по ЗПУО, то и подобни декларации са незаконни и изобщо не могат да бъдат изисквани с подпис от родителите.
САМОСТОЯТЕЛНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети, съгласно учебния план. При самостоятелната форма на обучение се прилага училищният учебен план за дневна форма на обучение – чл. 112, ал. 4 от ЗУПО.
На основание чл. 112, ал. 1 от ЗПУО и чл. 37 от НАРЕДБА № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование и решение на ПС.
Самостоятелната форма на обучение в училище се организира за:
Чл. 112. (1) В самостоятелна форма може да се обучават:
1. ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма;
2. ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2;
(Чл. 12. (1) Всеки гражданин упражнява правото си на образование съобразно своите предпочитания и възможности в детска градина или в училище по негов избор, доколкото в този закон и в подзаконовите актове по прилагането му не е предвидено друго. (2) Изборът по ал. 1 за малолетните се извършва вместо тях и от тяхно име от техните родители, а за непълнолетните – от учениците със съгласието на техните родители.)
3. ученици с изявени дарби;
4. лица, навършили 16 години.
(2) Самостоятелна форма на обучение не може да се организира за ученици по чл. 49, ал. 2, т. 1.
Чл. 49. (2) Центрове за подкрепа за личностно развитие са и центровете за специална образователна подкрепа, създадени по реда на този закон, които извършват:
1. диагностична, рехабилитационна, корекционна и терапевтична работа с деца и ученици, за които оценката на регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование е установила, че съобразно образователните им потребности може да се обучават в център за специална образователна подкрепа при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за приобщаващото образование;
(3) Самостоятелната форма включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.
(4) При самостоятелна форма на обучение се прилага училищният учебен план за дневна или вечерна форма.
(5) Учениците по ал. 1, т. 2, които се обучават в самостоятелна форма по желание на родителите и не постигнат необходимите компетентности в съответния клас, продължават обучението си при спазване на изискванията на този закон в друга форма на обучение по чл. 106, препоръчана от екипа за подкрепа за личностно развитие.
Промяната в новия закон от 2016 г. е, че възможност да се обучават у дома вече се дава на всички ученици – по желание на ученика или родителя (чл. 112 от ЗПУО). Според чл. 67 от ЗПУО дори родителите на деца в предучилищна възраст могат да изберат тази форма на обучение за децата си. Това, което се изисква от родителите, е да подадат нужните документи в училището, в което е записан ученикът и където ще държи изпити по предметите.
Ученици, които следва да се обучават в самостоятелна форма на обучение подават писмено заявление до директора на училището, съгл. чл. 31, ал. 4 от НАРЕДБА № 10/01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование в срок до 15 септември, което трябва да се регистрира в дневника за входяща кореспонденция. Заявлението за записване в самостоятелна форма на обучение по чл. 31, ал. 4 от НАРЕДБА № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, може да се подаде и до 20 учебни дни преди изпитна сесия, определена в правилника за дейността на училището.
Учениците в самостоятелна форма на обучение имат право на консултации в училище по всички предмети в регламентиран ден и час от учителите всяка седмица. Може да се договорят и онлайн.
Какви са плюсовете и минусите на самостоятелната форма на обучение?
Плюсовете са, че върху вас няма да има натиск и имате свобода на времето, мястото, начина на подготовка за децата. Минусите са, че ще трябва да се погрижите сами за обучението на децата по всички предмети, ще липсва социализация, а също така – ще трябва да минете и съдържание, което може да не одобрявате, но което да е задължително по учебен план. Например – гражданско образование, в което има неприемливи за част от обществото ни текстове.
Ако няма училище в близост до населеното място, дали детето може да мине дистанционна форма на обучение или друга подобна?
Тук на първо място ще изясним термина „дистанционна форма на обучение“.
Една от формите на обучение в училищното образование е дистанционната форма на обучение. От нея могат да се възползват учениците от 5 до 12 клас със СОП и изявени дарби, ученици, които отсъстват принудително по здравословни, или семейни причини, или такива, които пребивават трайно в друга държава и не могат да посещават училище на нейната територия. По изключение в дистанционна форма на обучение ще могат да преминават и учениците между 1 и 4 клас, които провеждат лечение в чужбина повече от 30 дни.
Дистанционната форма на обучение се различава от обучението от разстояние в електронна среда по това, че при нея учениците могат да избират друго училище и клас, в които да се обучават.
И при двете форми обучението се осъществява в електронна среда, но при обучението от разстояние в електронна среда ученикът запазва формата и класа си, а при дистанционната форма на обучение сменя класа си.
Това се налага, поради ограничения брой училища, одобрени от МОН за провеждане на дистанционна форма на обучение. Самите училища е необходимо да отговарят на определени изисквания, за да могат да предложат ефективно и безпроблемно дистанционно обучение на своите ученици – училището трябва да разполага с необходимите технически и технологични условия в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие. За обучението в дистанционна форма ученикът самостоятелно си осигурява необходимите технически и технологични средства.
Дистанционната форма на обучение се осъществява чрез средствата на съвременните информационни и комуникационни технологии и включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и присъствени изпити за определяне на срочни или годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.
В дистанционна форма не може да се организира обучение за придобиване на професионално образование.
Според тази дефиниция, дете, което живее в район без училище не може лесно да премине в дистанционна форма на обучение, като трябва да доказва семейни обстоятелства. Може да премине в самостоятелна форма или в обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС).
Какви ще са последиците, ако родителите на дете искат то да излезе от образователната система?
Както виждаме според ЗПУО при преминаване на самостоятелна форма на обучение – НИКАКВИ!
Не се поддавайте на внушения, натиск, принуда, заплаха. Ако сте избрали самостоятелна форма и решите да се придържате към нея, следва да подадете надлежно документи и да поемете инициативата в свои ръце. Тогава не могат да ви изпратят и социални, тъй като законът ви пази. Все още.
Различно обаче е за ОРЕС. Ако сме ПОДАЛИ декларация, заявление или молба за ОРЕС, то според РУО имаме право до 30 дни да бъде детето с разрешение на РУО, което на 23.12.2021 при новите указания на Министъра вече трудно ще получаваме:
Тъй като ще започнат да отказват, поради това НЕ БИВА ДА ПОПЪЛВАМЕ НИКАКВИ ЗАЯВЛЕНИЯ за преминаване в ОРЕС, защото това първо развързва ръцете на училищата да не предоставят качествено образование по нормативни документи, второ – да се осъществява терор и чрез допълнителни въздействия, като социални служби върху семействата.
ИМАМЕ ЛИ ПРАВО ДА СМЕ В ОРЕС, ПРИ ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ?
В ЗПУО чл. 115а (Нов – ДВ, бр. 82 от 2020 г.) гласи:
(4) При обявена извънредна епидемична обстановка, когато присъственият образователен процес в училището не е преустановен, при наличие на необходимите технически и технологични средства, обучението в дневна, индивидуална или комбинирана форма от разстояние в електронна среда може да се извършва за отделен ученик за повече от 30 учебни дни до края на извънредната епидемична обстановка:
1. ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето му;
2. ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето на лица, с които той живее на един адрес;
3. по избор на ученика или родителя при условията на чл. 12, ал. 2 и след разрешение на началника на регионалното управление на образованието.
Това означава, че нашето право да обучаваме децата си в ОРЕС се ограничава от разрешението, което РУО би могло просто да откаже!
Има ли вариант за тип частно образование на децата, по програма различна от тази на МОН?
Както видяхме и при формата за самостоятелно обучение, всички изпити за диплома, които децата полагат, са по програмата на МОН. При това, частните училища предлагат свои програми, които вървят паралелно с изискванията на МОН за учебен план и програма.
Родителите трябва ли да подписват декларацията за онлайн обучение, има ли някакви уловки?
Подписва се декларация, само ако желаем да тестваме своето дете. Ако не желаем, изобщо не съществува декларация за отказ. Това е тип заявление, което е напълно излишно, в някои случаи дори опасно.
Излишно е, защото в някои декларации, които бяха пуснати в публичното пространство, фигурираха изказвания от типа: Забранявам това, това и това да се извършва върху моето дете. В същото време, такъв тип искания не кореспондират с действителността и само предполагат евентуални вреди, които още никъде и от никого не са прилагани. В този смисъл, подобно заявление е нищожно.
Защо подобно заявление за отказ може да е вредно. Защото то директно дава възможност училищното ръководство да изтълкува отказа от тестване като желание за преминаване в ОРЕС.
Границата е тънка и могат да бъдат приложени правилата за самостоятелното обучение, т. е. на ученика да не се предостави абсолютно никакво обучение, като то бъде поето от родителя изцяло, а ученикът се явява на изпитни сесии. При това обаче, цялата държавна машина може да бъде впрегната срещу семействата, заявили изрично в писмен вид ОРЕС. Другият проблем е, че обучението в ОРЕС не е нормативно уредено добре, което позволява широко тълкуване на опциите, според желанията на всяко училище и дори всеки отделен учител.
Отделно в Насоките на МОН съществува т. 4 б):
4. Изследване на учениците с неинвазивни бързи антигенни тестове за CОVID-19
б) при наличие на най-малко 30% от учениците в паралелката с изразено съгласие за провеждане в училището или в домашни условия – за учениците със специални образователни потребности, веднъж седмично на изследване за доказване на COVID-19 чрез неинвазивен бърз антигенен тест и/или с валиден документ за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или за отрицателен резултат от лабораторно изследване съгласно изискванията, въведени със заповед от министъра на здравеопазването. Присъственото обучение е само за учениците с изразено съгласие и за тези с валидни документи;
Никъде в насоките не се упоменава, че учениците, които остават в ОРЕС, следва да декларират изрично съгласие за това.
Кога е възможно присъствено обучение БЕЗ тестване?
Според Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа, утвърдени със Заповед № РД09-4756/30.11.2021 г., изм. със Заповед № РД09-4814/03.12.2021 г. в Раздел I (публ. 14.12.2021 г.):
4.5. Присъствен образователен процес е възможен и без тестване в следните случаи:
а) В училищата/ЦСОП на териториите на общини с достигната 14-дневна заболяемост между 250 и 500 на 100 000 население, но не са изпълнени условията на 4.1., буква „а“, обучението се осъществява за 50% от паралелките в училището/ЦСОП по график за ротация, утвърден от министъра на образованието и науката.
б) Най-малко 30% от учениците в паралелката разполагат с валиден документ за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или за отрицателен резултат от лабораторно изследване съгласно изискванията, въведени със заповед от министъра на здравеопазването. Присъственото обучение е само за учениците с валидни документи.
в) При провеждане на индивидуални дейности, за които е обективно невъзможно провеждането от разстояние в електронна среда – индивидуални часове, консултации, индивидуални писмени или практически изпитвания за текуща оценка, изпити в процеса на обучение – за оформяне на срочна оценка, приравнителни изпити, за промяна на оценката, за изпити за валидиране на компетентности, придобити чрез неформално и информално учене, индивидуални дейности за подкрепа за личностно развитие.
Индивидуалните дейности се провеждат, като не се допуска едновременно присъствие в училище/ЦСОП и смесване на ученици, за които се осъществява присъствен образователен процес при условията на 4.1., и ученици, които присъстват в училището/ЦСОП за провеждане на индивидуални дейности.
Ако родител откаже да пусне детето си на училище, заради задължителна ваксинация, подлежи ли на санкции от българското законодателство и може ли да му се изпратят социални или да има други последици?
Това не е въпрос, който можем да разискваме, защото в България официално не е въведена задължителна ваксинация. Всичко в сферата на хипотезите е непродуктивно по отношение на предложения за решения. Последици ще има, ако подпишете заявление, че желаете детето Ви да премине в ОРЕС, поради гореизброените причини.
Има ли училища в които се учи без сертификат или тест и ако да, как са го постигнали?
Няма такива. Дори и в частните изискват.
Има ли официална декларация от МОН за несъгласие за тестване на дете? За какво се използва тази декларация, длъжен ли е родителя да я подпише?
Няма такава и не може да има. Отказвате категорично да подписвате, защото вие не желаете детето да е в ОРЕС и сте в позиция на изчакване и нормализиране на епидемиологичната обстановка, така че да се върне детето безусловно в училище.
Много деца, които се обучават в ОРЕС, са абсолютно дискриминирани и неглижирани по време на учебния процес. Какви права имаме и как да решим проблема?
Всички наши права, които имаме по Конституция – за безусловен достъп до работа и учение, бяха на практика суспендирани чрез временни заповеди, които започват моментално да действат, без правна обосновка за тяхната резонност и допустимост, по отношение на цялата останала нормативна база.
Йерархията е следната – заповедта следва да е в съответствие с наредбите и законите; наредбата следва да е в съответствие със закона, а законът – в съответствие с Конституцията, която е върховен закон на България.
Всички писма и заповеди, които ни се спускат, а в някои случаи и просто устни указания, не се съставят спрямо този йерархичен ред. Нещо повече, всеки път, в който пуснем жалба до съда, той я отхвърля, защото междувременно заповедта е променена. Дори една дума от нея промяна, я превръщат в нова заповед, което създава правен хаос и ни лишава от базови права.
В този смисъл – правата са ни на хартия, но на практика абсолютно всяко училище, и дори всеки отделен учител, започват да тълкуват насоките и наредбите както му е угодно. С благословията на МОН, тъй като Министърът изрично пише в тези насоки, че с приоритет са учениците в присъствено обучение, а също така вчера защити „правото на учителите да постъпват при изпитвания както преценят“.
Но дори в този хаос, ние все още имаме някакви лостове за въздействие, защото в същите тези насоки е записано, че учениците имат правото да бъдат изпитани присъствено и БЕЗ ТЕСТОВЕ в часовете за индивидуални консултации.
Съветвам всички родители да настояват за такива присъствени консултации и присъствени изпитвания. Ние ще преминем през този период все някак и все с някакъв край, но разделението, което се случва в класовете, вече е ужасяващо. Следва като родители и учители да се постараем всяка една оценка да се струва на всички деца – присъствено и онлайн, напълно справедлива. Ако няма справедливо оценяване, цели класове и дългогодишни приятелства ще бъдат унищожени за миг.
Какво ще случи с децата, които са в ЦНСТ? Има ли натиск и как да се противодейства?
Този въпрос касае държавната политика и конкретно политиката на МОН. На него следва да отговори Министърът на образованието.
Нямам сведения за натиск, като човек, който не е в тази система, но е напълно логично да се предположи, че след като има такъв чудовищен натиск над семейства, които имат възможността да защитят децата си и да ги бранят с цялата сила на закона, то за децата, които нямат тази защита, можем само да предполагаме, че ще бъдат първата жертва на нечии амбиции за ваксиниране на населението.
Кой е най-подходящия метод да предпазим децата от чувството на изолация?
Като ги събираме с други деца и като търсим учители, с които да се осъществява паралелно обучение. В редица случаи, особено за по-малките, родителите могат да създадат кооперативи, да наемат помещение и учител и да действат за социализацията на децата. Събирайте се по населени места и се запознавайте един с друг.
Има ли директори на училища, които са готови да се противопоставят на МОН, ако се стигне до принудителна ваксинация?
Над 500 директори подписаха писмо срещу задължителното тестване. Дали има промяна в настройките им – не мога да знам. Този въпрос може да се отправи към работодателските организации, лично към Диян Стаматов и Асен Александров.
Има ли информация, какъв процент от учителите са против задължителната ваксинация?
Има спекулации от синдикат Подкрепа, че ваксинираните са около 53%. Това означава, че над 47% от колегите са като цяло против зелените сертификати и ваксинацията. Много от ваксинираните обаче също са против задължителната ваксинация и напълно против ваксинирането на деца.
Имате ли информация за учители, готови да напуснат системата на образование, при натиск и готови ли са за противодействие?
Имам информация за вече напуснали учители. Също и за такива, които са пуснати от ръководствата в неплатен отпуск.
Единици като мен са с позволение да работят дистанционно и това е, в повечето случаи, защото не са чели насоките на МОН, в които изрично пише, че ако има такава възможност, то учителите МОГАТ да работят и дистанционно.
Разбира се, няма как това да се случва при началните педагози и предметчиците, които преподават на 5-7 клас, нито по физкултура и, вероятно, изкуства.
В същото време, в гимназията е напълно възможно да се преподава дистанционно, като част от класа си е в кабинета и слуша през компютър или собствените им телефони учителя. Всъщност, дори и в момента, тези, които се обучават присъствено и отсъствено, в повечето случаи синхронно се обучават от учителя в платформа (например Гугъл Мийт), т. е. тези, които са присъствено също се намират в електронна среда.
Що се касае до противодействието, то ще се повиши тогава, когато започне да функционира в пълна степен новият синдикат БРАН, защото наличните три не само, че не правят нищо, за да защитят колегите, но и имам сведения за натиск върху учителите от синдикални лидери, които съобщават как от допълнителните им възнаграждения ще се удържат пари за тестове.
Какви стъпки можем да предприемем, за да защитим българските деца? Министър Денков е издал заповед от 24.01.22 г в сградата на МОН да се влиза задължително със зелен сертификат. Смятате ли, че трябва да се противодейства и как?
На национално равнище чрез всеобщ протест. Натиск върху синдикати за обявяване на всеобща стачка. Също така, в момента, в който се регистрира БРАН, разпространете максимално бързо новината и встъпете като членове.
Станем ли 50 000, ставаме национално представен синдикат и тогава вече самите ние можем да инициираме стачка, която да бъде съобразена със законодателството и да пази работниците от уволнение или натиск.
Както всички виждаме, останалите синдикати просто са се отказали от всякаква защита на работещите, камо ли учещите. Те не промълвиха нито една дума срещу зеления сертификат, нито една дума за желанието да се промени началото на учебната година, та терорът да започне с две седмици по-рано и да няма време за възстановяване на семействата.
С какво може да бъде полезна родителската общност?
На първо място с това да организира по места присъствени срещи. Хората трябва да се познават и да си говорят лично. Да обсъждат и спорят, да търсят решения, които да прилагат според мястото за своите деца. Следва да сте активни, да се обединявате и да не се оставяте на психически тормоз, внушения, заплахи. Да наемате, ако е нужно, адвокати, да си бъдете свидетели за протоколи, но най-вече – използвайти всички технически средства на комуникация, в момента, в който се обсъждат и гласуват важни законодателни инициативи, всички като един да бъдем в София пред Парламента.
Това ще изисква средства и готовност да се намери транспорт, отпуск или друго, но ние не можем да защитим всички, ако всички не защитят себе си.
Предстоят важни решения и гласувания.
На 12.01.2022 г. организираме съвместни действия редица организации, за да подкрепим една от партиите в борбата срещу Зеления сертификат. ОЧАКВАМЕ ВСИЧКИ ВАС в 12.00 на 12.01.2021 г. пред Парламента в София.
Създавайте комитети, назначете хора, които да четат под лупа всеки един внасян законопроект, особено в сферата на правото, социалните политики, здравеопазването и образованието. Пишете активно на депутатите, пишете и на всички изявени защитници на правата на гражданите. С регистрацията на новия синдикат, ще имаме нужда от всички активни хора, които милеят за нашата Родина.
Въпреки тъмните дни, които ни предстоят, ние вече доказахме, че сме много по-малко склонни на манипулации от други народи. И това е радостно и позитивно!
Най-важното ми послание е – не подписвайте никакви документи, колкото и логично и добре да ви звучат. Не подписвайте декларации, заявления и молби за отказ. Не подписвайте молби за самостоятелна форма на обучение, ако не сте напълно готови да се посветите на обучението на децата си и готови с кооперативи и учители. Дори и в този случай се консултирайте с адвокат.
Учителите са изморени, отчаяни, ядосани на целия свят за това, на което ни подлагат. Не им се сърдете. Не им крещете. Вървете и говорете и пак говорете. Лично. Обяснявайте желанието си за съдействие. Само при наличието на злонамереност реагирайте и пускайте жалби или друго. Няма да търпите безобразия, но и не преувеличавайте вредите, ако може да се разберете по човешки.
Опитвайте се да бъдете ХОРА. На всяка цена. И да градите мостове, а не да квалифицирате различно мислещите като врагове.
Пожелавам ви светли празници. Не се тревожете – каквото дойде, ще посрещаме заедно. Изключете си телевизорите и си дайте пълен покой. Защото постоянната тревога кара мислите да се объркват, човек да се поддава на страх, паника и нерационални решения.
Успех на всички ни!
Да живее България!
Полезни линкове:
Закон за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) от 2016 г.:
Заповед № РД09-4982/14.12.2021 за изменение на Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа, утвърдени със Заповед № РД09-4756/30.11.2021 г., изм. със Заповед № РД09-4814/03.12.2021 г. в Раздел I (публ. 14.12.2021 г.). Заповедта влиза в сила от 15.12.2021 г.: https://www.mon.bg/bg/100876 Пак там – Насоките на МОН:
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование (ДВ, бр. 73 от 2016 г.)