Подобряване регулаторната рамка на семейната медиация в България
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Сдружение „Институт по медиация и управление на спорове“ (ИМЕУС) е ангажирано в изпълнението на инициатива EUV 190 – „Медиацията в защита на човешките права в случаите на домашно насилие“, целяща да предложи конкретни подходи за подобряване работата на семейните медиатори в случаите на евентуално проявление на домашно насилие. В тази връзка и след проведена кръгла маса на 5 декември 2024 г., включваща експертни обсъждания между редица активни членове на медиаторската общност, имаме честта и удоволствието да представим на Вашето внимание някои от идеите, които имаме и които считаме, че следва да бъдат взети предвид при последващи изменения в нормативната уредба на медиацията.
Последните могат да бъдат групирани в следните няколко направления:
I. Усъвършенстване на скрининга за домашно насилие в медиацията Закон за медиацията (ДВ, бр. 110 от 2004 г.) (ЗМ): Добавяне на нова алинея към чл. 11 от ЗМ, която да задължава медиаторите да провеждат скрининг за домашно насилие преди започване на процедура по медиация по семеен спор. Включването на подобна нова алинея цели да вмени законово задължение на медиаторите от съдебните или извънсъдебни центрове за осъществяването на предварителна оценка за евентуални рискови фактори от провеждането на медиацията. В тази насока, считаме, че би било ефективно въвеждането на още една алинея в чл. 11 от ЗМ, която изрично да предвижда, че: „След започването на процедурата по семейна медиация и преди осъществяването на първа обща среща между медиатора и страните, медиаторът следва да проведе подготвителна среща с всяка от страните при съблюдаване на пълна конфиденциалност с цел изясняване основните спорни моменти, адресиране на емоционалното напрежение и осъществяването на анализ за евентуални пречки пред провеждането на процедурата“. Използваме възможността да припомним, че предлаганите подобни изменения не съставляват новост и са добре разработени в редица юрисдикции, където такива предварителни срещи и скрининг и се провеждат регулярно. Такъв за пример е Американският модел на скрининг, който включва стандартизирани въпросници като DAQ (Domestic Abuse Questionnaire), които медиаторите използват за оценка на риска. Освен това, моделът изисква провеждане на обучение за разпознаване на ранни признаци на насилие и създаване на ясен протокол за действие при установен риск, включително задължително уведомяване на институции. Сходен положитен опит може да бъде почерпен и от Литва, където е приложим модел на задължителна медиация при семейни спорове и се основава на изричен скрининг, утвърден от националния медиаторски съвет. Ако бъде идентифициран риск от насилие, процедурата се прекратява и случаят се насочва към съдебните органи.
II. Законодателно изключване на медиация при домашно насилие по искане на пострадалото лице
Граждански процесуален кодекс (ГПК) (ДВ, бр. 59 от 2007 г., изм. бр. 86 от 2023 г.): На следващо място, считаме че е добре да бъде конкретизирано в чл. 140, ал. 3 от ГПК, че медиацията при наличие на домашно насилие или заплахи за насилие може да бъде проведена по изричното искане на пострадалото лице.
III. Обучение и сертифициране на медиатори Закон за медиацията: Добавяне на разпоредба в чл. 6 от ЗМ, която да изисква медиаторите, ангажирани в случаи на семейни спорове, да преминават специализирано обучение за семейна медиация, в това число и за разпознаване на домашно насилие. От своя страна, препоръчително би било добавянето на допълнителни изисквания към самите обучения по семейна медиация. В тази насока, считаме, че продължителността на последните е крайно недостатъчна и следва да бъде удължена. В тази насока, споделяме становище, че следва да бъдат внесени изменения: · в чл. 11, ал. 1 от Наредба № 2 от 15 март 2007 г.[1] („Наредбата“), съгласно които обученията по семейна медиация да бъдат с продължителност от поне 40 учебни часа; · в Приложение № 2а към чл. 11а, ал. 1, което изрично да заложи, че компонент от обучението по семейна медиация следва да бъдат допълнителните техники по установяване на евентуални форми на домашно насилие или зависимост и работа със случаи, за които има данни за предхождащо ги домашно насилие.
Вярваме, че така щрихираните от нас точки би било полезно да бъдат обсъдени и да залегнат в последващите законопроекти, целящи изменение в правната рамка на медиацията. Считаме, че експертния Ви подход и обсъждането на гореизложеното ще спомогне за развитието на прилаганите в сферата добри практики, като оставаме на разположение за доразвиване на представените по-горе синтезирано идеи.
Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС) Свържете се с автора на петицията