Петиция за разграничаване на частни културни организации от бюджетни институции в програмите на НФК

ДО

Г-Н НАЙДЕН ТОДОРОВ - МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА

 

ДО

Г-ЖА ДИАНА ДИМИТРОВА - ИЗП. ДИРЕКТОР НА НА НАЦИОНАЛЕН ФОНД „КУЛТУРА“

 

ДО

ЧЛЕНОВЕТЕ НА УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА НАЦИОНАЛЕН ФОНД „КУЛТУРА“

 

 

ОТВОРЕНО ПИСМО

Инициирано от Асоциация на частните културни организации за визуални и интердисциплинарни изкуства (АВИДИ)

 

Уважаеми г-н Тодоров,

Уважаема г-жо Димитрова,

Уважаеми членове на УС,

 

С настоящото писмо изразяваме категоричното си становище, че Национален фонд „Култура“ трябва да разграничи отделни програми за частни културни организации, бюджетни организации и индивидуални творци. При минималния ресурс на програмите в момента и при драстичните разлики в условията на функциониране между частните и бюджетни организации и индивидуалните творци, е недопустимо те да се състезават за едни и същи средства в една и съща програма.

Смятаме, че Национален фонд “Култура”, както до този момент, трябва да продължи приоритетно да финансира дейности на независими културни организации, но и като се вземат предвид структурните и функционални различия между частните и бюджетните културни организации.

Частните културни организации от години създават културни продукти с висока художествена стойност, като със своята дейност изпълняват целите и приоритетите, заложени в регулярните програми на Национален фонд „Култура“. Тези програми създават условия за провеждането на културни политики, свързани с подкрепата на съвременно художествени практики, образователни дейности, международни обмени и социално включване, които единствено частните културни организации чрез своя опит и мрежа могат адекватно да подкрепят. За много от частните културни организации финансирането по програми на фонда е ключов и в много случаи единствен ресурс за осъществяването на своята дейност.

При все, че държавата е поела задължението да третира равностойно държавни и частни (независими) структури, от години липсва финансово изражение на това - бюджетите, отделени за независимия културен сектор, разпределяни предимно от Национален фонд „Култура“, са недостатъчни за реализирането на дейностите, които са необходими за постигане заложените културни политики. Като допълнение към това, тази година програмите на НФК бяха отворени и към общински и държавни културни институции, което доведе до допълнително стопяване на бюджета, отделен за частни културни организации - в рамките на програмата „Визуални изкуства“ има осем одобрени за финансиране, три от които са бюджетни институции.

Към настоящия момент, съгласно неофициална информация, по програмите на Национален фонд „Култура“ са подадени близо 2000 проекта на стойност малко над 37 млн. лева. Основно за нас е справедливото и ефективно разпределение на финансовите средства, което би подпомогнало устойчивото развитие на частните културни организации в България. На фона на неусвоени допълнителни финансови средства, отпуснати към държавните институти, частните културни организации имат готовност и капацитет да оползотворят средства, които в пъти надвишават настоящите бюджети, разпределяни преди всичко през Национален фонд „Култура“. Липсата на финансиране ще доведе до това съществуващи добри практики да не могат да бъдат продължени, а успешни организации да не могат да продължат своята дейност в публичен интерес и дори да прекратят изцяло своето съществуване.

С оглед на горепосоченото, смятаме, че поставянето на бюджетни и частни културни организации под един знаменател при текущите, недостатъчни бюджети на Национален фонд „Култура“ е неефективно и не създава адекватни условия за развитието нито на частни културни организации, нито на бюджетни институции. Затова предлагаме, бюджетни организации да не бъдат допускани до конкурсни сесии за частни културни организации, или ако се допускат, то в тези програми да се приоретизират частните организации чрез добавяне на критерий, който да дава допълнителна тежест на техните проекти. В случай, че се определят отделни програми и бюджети, в които тези бюджетните организации се състезават помежду си за финансиране, те да са със специфична насоченост към дейности, които не биха могли да се финансират с техните собствени бюджети, а именно копродукции с частни организации и независими артисти от България и чужбина, експериментални, образователни инициативи и т.н.


Виктория Драганова, АВИДИ (Асоциация на частните културни организации за визуални и интердисциплинарни изкуства)    Свържете се с автора на петицията

Подпишете тази петиция

Подписвайки се, приемам, че Виктория Драганова, АВИДИ (Асоциация на частните културни организации за визуални и интердисциплинарни изкуства) ще може да види цялата информация, която предоставям в този формуляр.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.


Давам съгласие за обработка на информацията, която предоставям в този формуляр за следните цели:
Упълномощавам Виктория Драганова, АВИДИ (Асоциация на частните културни организации за визуални и интердисциплинарни изкуства) да предаде информацията, която предоставям в този формуляр, на следните страни:




Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...