2026-та без гърмежи в Община Шумен
До кмета на гр. Шумен
проф. Христо Христов
Уважаеми проф. Христов,
Гражданите на Община Шумен ПРЕДЛАГАМЕ:
1. По време на тържествата за посрещане на Новата 2026-та година Община Шумен да се включи в инициативата за празнуване без заря, чрез закупуване на безшумна такава или чрез звуково-светлинно шоу, вместо гърмежи (към 2.01.2025 г. в нея са се включили следните градове: София, Пловдив, Кюстендил, Чирпан, Стара Загора).
2. Да се създаде механизъм (и да бъдем уведомени за него), чрез който гражданите да можем да подаваме сигнали за нарушения на Наредба 1 (Чл.5. Забранява се: (2) Употребата на ластици, прашки за хвърляне на предмети, пиротехнически средства и взривни вещества, въздушни пушки, лъкове и други опасни предмети и устройства, застрашаващи живота и здравето на гражданите) и съответните нарушители да си понасят отговорността.
3. Да се инициират срещи с други компетентни институции с цел ограничаване използването и пласирането на пиротехнически изделия от малолетни и непълнолетни лица на територията на общината.
АРГУМЕНТИ:
-
Негативно въздействие върху здравето на хората
- Силните звуци от фойерверки предизвикват стрес, тревожност и паник атаки при чувствителни групи като деца, възрастни хора и хора с психични разстройства.
- Шумовото замърсяване влияе отрицателно на хора със сърдечно-съдови заболявания и хипертония, като увеличава риска от здравословни усложнения.
-
Сериозен стрес за животните
- Домашните любимци като кучета и котки често изпадат в паника от гърмежите, което води до бягства и смърт.
- Дивите животни също страдат от стрес, дезориентация и нарушаване на естественото им местообитание. Има вече данни и за значителен брой умрели животни от намаляващ вид за България след зарята по случай посрещането на 2025-та година (напр. в Копривщица на 1.01.2025 г. са открити 591 бр. умрели пойни птици от намаляващ вид за България. Източник на информацията тук).
-
Екологични щети
- Зарите замърсяват околната среда с вредни химикали и тежки метали, които попадат в почвата и водата.
- Освен това, остатъците от фойерверките често остават като отпадъци, което увеличава замърсяването на градските и природни територии.
-
Опасност за безопасността на хората
- Неправилното използване на пиротехника води до множество инциденти всяка година, включително наранявания, изгаряния и пожари.
- Пиротехническите изделия създават риск за здравето на хората, които ги наблюдават отблизо или ги използват неправилно.
-
Алтернативни решения със същия ефект, но без вреда
- Светлинните шоута, лазерните представления и други алтернативи предлагат същата визуална атракция, без да създават шумово замърсяване или опасности за здравето и природата. Нещо повече, може да се направи "подходящ сценарий", който да има и известен образователно-развлекателен ефект за населението.
Simona Kraseva Свържете се с автора на петицията