Отворено писмо против ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО религиозно обучение  

Коментари

#7220

Подписвам, защото съм против задължителното въвеждане на предмета Религия и добродетели в училище. Нека си остане като СИП- свободноизбираем предмет, както е сега.

Марина Драганова (Стара Заго, 2025-04-28)

#7221

Подписвам, защото не искам децата ми да станат обект на религиозна индоктринация.

Стамен Белчев (Русе, 2025-04-28)

#7225

Религията трябва да е отделена от образованието, което по Конституция е светско.

Мария генова (Варна, 2025-04-28)

#7228

Защото това действие е част от цялостна атака срещу светската и правова държава, а не просто отделен акт в полза на "добродетелите". През последните поне 20 години властта пропиля стотици шансове да развива етиката у децата, съсипва систематично философския цикъл, не осигурява никакви смислени възможности за свободното време, но изведнъж религиозното обучение било решението. Очевадна пропаганда, целяща да продължава да връща страната много десетилетия назад.

Станислав Додов (София, 2025-04-28)

#7240

Смятам, че това е опит в и без това натоварената учебна прохрама да бъдат внесени изкуствени възможности за пропаганда на фалшиви евразийски ценности на преклонение и подчинение пред "големия брат"!

Пенчо Пенчев (Варна, 2025-04-28)

#7242

В контекста на общественото обсъждане относно въвеждането на задължително изучаване на религия в училищата, като родител се чувствам длъжен да изразя своите сериозни притеснения. Вярвам, че въвеждането на подобна политика би нарушило основни принципи на свободата на съвестта, би застрашило светския характер на образованието и би създало ненужни разделения сред децата.

На първо място, изборът на вероизповедание – или липсата на такова – е лично право, защитено от Конституцията. Задължителното преподаване на религия в училищата, независимо от представянето му като “обективно” или “информативно”, е посегателство върху свободата на родителите да възпитават децата си според своите убеждения. В една демократична и плуралистична държава училището трябва да бъде неутрална институция, която да събира всички деца без да налага конкретни религиозни или философски възгледи.

На второ място, образованието трябва да бъде светско. То трябва да развива критично мислене, научен подход и уважение към различията, а не да поставя религиозни догми в центъра на учебния процес. Ако религията бъде въведена като задължителен предмет, рискът е да се даде превес на една или няколко религиозни традиции за сметка на други, което неминуемо ще доведе до усещане за изключване, дискриминация или насаждане на чувство за “другост” у деца от различен произход.

Не на последно място, задължителното изучаване на религия може да създаде напрежение между ученици и родители, а също и между различни общности. В едно време, когато обществото ни трябва да се обединява около ценности като толерантност, разбирателство и мирно съжителство, подобна мярка би могла да задълбочи разделенията и да породи допълнителни конфликти.

Не съм против изучаването на религиозните традиции като част от културното наследство на света. Напротив – един интегриран курс по история на религиите или етика, в който учениците да се запознават с различни вярвания и философии, би могъл да разшири техния кръгозор и да възпитава уважение към различията. Но това трябва да бъде въпрос на свободен избор, не на задължение.

Като родител настоявам държавата да запази светския характер на образованието и да гарантира правото на всяко семейство да избира само по какъв начин и дали да възпитава своите деца в определена религиозна традиция

Атанас Томов (Пловдив, 2025-04-28)

#7250

Не желая децата ми да изучават религия в училище

Виктория Вълкова (София, 2025-04-28)

#7254

1. Чрез това предложение на МО се прави опит "през задния вход" да се вкара легално руската пропаганда в училищата. Троянски кон, продължение на хибридната война, която Русия води срещу България, в която участва и путинисткия ни патриарх. 2. Освен това по конституция в България църквата е отделена от държавата и религиозна пропаганда няма място в училищата. 3. Срамно е в XXI век – век на науката и космическите полети да се прави опит умовете на децата да се пълнят с религиозни средновековни глупости.

Георги Маринов (София, 2025-04-28)

#7265

Религията няма място в учебния материал. Тя е в противоречие с голяма част от установените научни факти, и ще влоши и без това тежкото състояние на образованието на децата.

Стефан Георгиев (Габрово, 2025-04-28)

#7267

Правото на атеистите да НЕ бъдат индоктринирани с каквато и да е религия също е защитено от Конституцията! Да се изучават религиозни течение в часовете по философия.

Зора Благоева (Обзор, 2025-04-28)

#7268

Религията няма място в училище.

Гергана Сидерова (София, 2025-04-28)

#7273

долу ръцете от децата!

Станислав Стойчев (Стара Загора, 2025-04-28)

#7277

България е светска държава и религията няма място в училище.

Мартин Рошкев (София, 2025-04-28)

#7279

Намирам, че трябва да си държат религията далеч от светското образование.

Мартин Апостолов (София, 2025-04-28)

#7285

Подписвам, защото вярвам, че българското общество трябва да бъде секуларно такова. Религията не трябва да се меси в образованието и обратното.

Филип Цанов (София, 2025-04-28)

#7299

Не съм съгласен с приемане на предмета Добродетели и религии

Калоян Велев (Бургас, 2025-04-28)

#7301

Подписвам, защото България е светска държава и не е редно религия да се изучава като отделен предмет в училище. Желаещите затова могат свободно да запишат децата си на неделно училище.

Миряна Панева (София, 2025-04-28)

#7317

Не намирам за добро детето ми да изучава предмет по религия. Вярата в Бога няма нищо общо с религията. Всеки сам трябва да направи избора си за духовното. Темата е деликатна.

Петко Джуров (Бургас, 2025-04-28)

#7323

Не е работа на училището да преподава подобни предмети. Такъв предмет отваря вратата за преподаване на лоши практики, модели на поведение, както и език на омразата.

Бойчо Станев (София, 2025-04-28)

#7326

- Като млад юрист съм бесен как за пореден път пословично неефективна институция като МОН показва, че не познава законите, наредбите, стратегическите документи и другите основни инструменти, с които следва да изпълнява държавната политика. От реформи има нужда само там, където няма нужда;
- Като алумни на една от големите граждански организации в България съм тъжен колко по-плоски и неподготвени се оказват НПО, когато правят изказвания и подготвят дискусии и становища. Като че ли вече всичко е кроеж на Путин, Тръмп и Пеевски;
- Като църковнослужител съм възмутен, че моите братя и сестри в Христа, някои от които и мои водачи, приветстват силно компрометирани личности да ги представляват, а държавата да върши основната работа на Църквата. Същата тази държава, която независимо какво управление е имала, не се е колебаела да ни гони и потиска, като вече ѝ се окажем неудобни;
- А най-вече – като християнин ме боли, когато Нашият Господ и Неговата Църква са поругавани.

Понеже ежедневно се пишат и изговарят една камара тези, невинаги достатъчно аргументирани, и да искам, няма да мога обстойно да опровергая всяка една. За сметка на това ще оставя няколко точки, въпроси, тезиси, които няма да закова на вратата на близката катедрала, но пък ще оставя закачени на дигиталната стена.

1. Образованието в България има конкретни ЦЕЛИ, написани в закона (ЗПУО, чл. 5). Тези цели се постигат от всички учебни предмети ЗАЕДНО. Ако не се справяме в постигането на някоя цел, (което обаче не можем да кажем, защото държавата обикновено абдикира да прави качествен мониторинг и оценка), НЕ трябва да правим чисто нов предмет за конкретната цел, а да обновим съществуващите.
2. Все още никой не знае, дори министърът, патриархът и главният мюфтия, какво въобще обсъждаме. Няма още представена концепция какъв ще е този предмет. Ако е вероучение, каквото обаче отричат, че ще е, това нещо не може да бъде задължителен предмет, защото то не може да има същите светски цели като образованието, нито да има оценки, домашни, контролни и т.н.. То ще има за основна цел да насочва към вечния живот, а не към пазара на труда (нашето царство не е от този свят – Иоан 18:36) Ако ще е обучение по религии, то въобще какъв е смисълът от него в отделен предмет със собствени учители и учебници? Няма ли да е по-добре да се обновят програмите по вече съществуващите предмети, които разказват на учениците за религиите и културите (Човек и общество, История и цивилизации, целия т.нар. Философски цикъл, Гражданско образование, Литература, География и икономика, Изобразително изкуство, Музика и т.н.)
3. Ако програмата на новия предмет ще наподобява дори малко учебните програми от работната група през 2018 г, можем преспокойно заедно с дипломата за средно образование да даваме на учениците и по 2-3 магистратури по теология. Изработените конспекти съдържат твърде сложни теми, по които дори богослови и духовници не са достатъчно подготвени. Изказване Ex cathedra? Еврейско обичайно право? Всички понятия в храмовата архитектура и християнското изкуство? Основните тези на 7-8 различни свети отци, написали томове произведения? Отличници няма да има и то не защото министърът ще махне оценките.
4. #КОЙ, ама не за Пеевски този път, а за тези, които ще преподават. Какъв профил искаме – може би първо трябва да разберем и каква е концепцията за предмета, но, ако искаме вероучение, е абсурд невярващи да преподават, а ако искаме обучение по религии, е абсурд определени вярващи да преподават. Как ще се обясни Великата схизма от 1054 г. например? Че Църквата се е разделила ИЛИ че Католическата/Православната е отпаднала ИЛИ че всяка общност е отделна Църква? Какъв пък ще бъде Христос? Бог или пророкът преди Мохамед? Дали можеш да бъдеш обладан само от Луцифер или и от Буда? Или как философи и теолози, които са част от религиозни образувания (секти, разколи), които не са покрили критериите да бъдат вероизповедания (неслучайно има закон и компетентен съд), ще говорят за БПЦ? Мислите ли, че ще си спестят да говорят как празнуването на Рождество Христово на 25 декември вместо на 6 януари е ерес, че българският език е нечист или пък че нашите духовници нямат благодат да служат каквото и да е?
5. „Защо ще учим децата на нещо остаряло, вместо на нещо модерно, иновативно, цифрово, предприемаческо?“ Обикновено тази реторика се възпроизвежда от хора, които така или иначе си вадят хляба без да са инженери и бизнесмени. Но освен този дисонанс, този въпрос е нелеп и в други отношения. Като например, че такива предмети вече има, но както се разбира и от другите точки, реформи за тях извън милионите за СТЕМ кабинети няма. Или че не всички младежи можем да правим стартъпи или да печелим няколко златни медала на престижни състезания. Някои сме хуманитарно или социално насочени, с различни амбиции. Или търсим Бог чрез хората и книгите, а не в Космоса или в природата (хвала обаче за хора като Коперник, Нютон и една камара нобелови лауреати и учени в ЦЕРН, които не виждат проблем да си едновременно рационален учен и нерационален вярващ 😉 ) Апропо, не мисля, че в което и да е общество активното гражданство (например да се ръководиш от блаженствата - Мат. 5:3-12) е нещо архаично. По-скоро може да е нежелано, когато Центърът му не е в интереса на някой светски началник.
6. Може ли за пореден път да каним всеки фейсбук драскач с малко повече реакции, всеки журналист, политик, бизнесмен, който се рекламира като православен и традиционен, всеки експерт от организация и всяка организация от експерти, да се доверяваме на всяка измислена социология на Синдиката на тамплиерката Такева под формата на анкета в социалните мрежи, НО ДА НЕ ПОКАНИМ И ДА НЕ ПОПИТАМЕ САМИТЕ УЧЕНИЦИ КАКВО ИМ Е НУЖНО? Срамно, лицемерно и глупаво е да говорим как децата и младежите са бъдещето и да няма нито един ученически съвет, ученическа организация, дори Националният ученически парламент да не е там, и после да се чудим защото младежите не вярваме на институции и не сме достатъчно активни. Истината е, болезнената истина е, че на мнозинството служители в институциите, вероизповеданията, неправителствените организации и политическите партии въобще не им пука да въвлекат пълноценно младите хора в своята работа, защото или ги е страх, че ще ги изложат, или че ще ги изместят, или (най-страшното), просто не им се занимава.
7. Може ли най-после вместо да запълваме всяка една останала секунда от времето на ученици и учители, да ги пуснем от каиша, да не ги натоварваме с почти университетски конспекти на всяка една възможна сфера и наука, а да им дадем свобода и свободно време? Току-виж мотивацията се е повишила, а и учебният процес действително се е превърнал в преподаване, упражняване, изпитване и усвояване на знания и умения.
8. Ще се сетим ли, че има и едно такова животно, наречено „неформално учене“ или „учене чрез преживяване“, и най-после да го поощрим? Защото нито в Часа на класа, нито в часовете по Гражданско образование, частта Здравно образование на предмет Биология и т.н., а още по-малко в обучение по религия и добродетели преподаването НЕ може да се случва само в класната стая. Законодателят реши да забрани това излизане от Портите адови, така де, училищни, защото било религиозно-политико-джендър пропаганда (ЗПУО, чл. 11, ал. 2). Но именно преживяването е най-добрият инструмент за усвояване на тези знания, умения и нагласи, които искаме да видим в следващото поколение. Може би вместо пари за учебници по задължителния предмет може да има програми и механизми за подкрепа на вече съществуващите примери за неформално образование на вероизповеданията – неделни училища, зимни и летни лагери, младежки конференции, СИП в училищата, където учители, ученици и родители са се организирали. Или което е напълно безплатно, да не се пречи на учениците да се включват и запознават с дейностите на вероизповеданията и НПО (в едни училища бележките за отсъствия се приемат и информацията се споделя, но в други не). Със сигурност вече направеното на доброволни начала в лагерите на Кремиковския манастир, събиращи учители, студенти и тийнейджъри като преподаватели, в енорийските центрове на различни храмове в страната, дори в българските енории в Западна Европа, САЩ и Канада, е много повече от уж планираното в този предмет и с огромна добавена стойност за общността. Може би вниманието трябва да бъде насочено как те да бъдат насърчени и добрите им практики да се възпроизведат, а не хора без техния опит да дирят топлата вода.
9. Предпоследно, как ви звучат подобни разговори между родител и ученик: „– Защо имаш забележка! – Не слушах в тъпото вероучение“; „- Напиши си домашните! – С какво ще ми помогне в живота Иисус, синус или косинус?“
10. Сигурно всички сме чували стиха: „Но Иисус рече: оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене, защото на такива е царството небесно“ (Мат. 19:14). Тази заповед ще се изпълни не в резултат на „Краси Вълчев, помагай!“, а със способите на самото Св. Писание:
- „И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа“ (Мат. 28:19)
- „И в първия ден на седмицата, когато учениците се бяха събрали да преломят хляб (бел.ред. - били са на богослужение, Св. Литургия), Павел, понеже на другия ден щеше да тръгне, беседваше с тях и продължи речта си до полунощ“ (Деян. 20:7)
- „Презвитерите, които добре изпълняват предстоятелската си служба, да се удостояват с двойна почет, най-вече пък ония, които се трудят в слово и поучение“ (1 Тим. 5:17)

Освен това мисля, че Министерството на образованието и науката трябва да бъде разпуснато. Преди да бъда обвинен, че не съм си написал домашното – не може да очакваме един политически кабинет да направи големи реформи и да отговаря на обществените очаквания ЕДНОВРЕМЕННО в четири от хем най-важните, хем най-забравените ресори (предучилищно и училищно образование, висше образование, наука, половината от политиките за младежта)

Христос Възкръсна!

Йоан Стоянов (Елин Пелин, 2025-04-28)

#7329

Защото религията може да е наука, но вярата е личен избор. И Българската православна църква са мафия с недеклариран доход и неплатен данък от аренди

Marina Kolcheva (София, 2025-04-28)

#7332

Религията няма място в училище

Иво Пенев (София, 2025-04-28)

#7343

Религията няма място в светското училище.

БОРЯНА БОЖКОВА (София, 2025-04-28)

#7346

Подписвам, защото съм против този предмет да е задължителен...

Диди Ячева (Раковски, 2025-04-28)

#7353

Подписвам по убеждение, че религията принадлежи на частната и интимна сфера.

Даниелида Вебер (Страсбург, 2025-04-28)

#7355

Обучението по религия още от първи клас може да се използва, по мое мнение, за индоктринация на децата, които на тази възраст още нямат възможност критично да оценят преподавания материал. Нещо повече, евентуално подчертаване на разликите между тях на база религия на такъв ранен етап могат да направят децата по-податливи на реч на омразата.

Ангелин Лалев (Свищов, 2025-04-28)

#7367

Не желая детето ми да се товари излишно. Добродетели се възпитават вкъщи. Това, което се цели е пропаганда на други "идеи".

Гергана Толева-Ганчева (Пловдив, 2025-04-28)

#7369

Не желая детето ми да изучава религия в училище.

Светлана Борисова (Перник, 2025-04-28)

#7381

Категорично съм против!

Анна Яначкова (София, 2025-04-28)

#7383

Не съм съгласна да се въведе този предмет в училище.

Лора Еленкова (Видин, 2025-04-28)



Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...