CЪЗДАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ФОРУМ И ПРОМЕНИ В УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

.

До

родителите на ученици

Уважаеми Дами и Господа родители,

 

Предвид множеството проблеми и тревоги, които съпътстват ежедневно образованието на нашите деца споделяме с Вас нашите искания за промени. С разбиране, че като малка група родители не сме достатъчно представителни, се обръщаме към Вас с идея да подкрепите петицията в тези точки, които са важни за Вас, като изрично посочите, кои са те. Приканваме Ви  да допълните и Ваши конкретни предложения по темите, както и да добавите теми. Целта е да формулираме едно всеобхватно искане, което да е достатъчно представително, за да се предложи на съответните власти - парламент, МОН, МК, МЗ и други.

Настоящето писмо е разделено на две части. Първата част обобщава теми, които са обект на искането. Втората част допълва първата, като аргументира и конкретизира множество въпроси и идеи. Моля да оцените факта, че в този формат е възможно да се посочи  какво искаме само, но не и как точно да се постигне, като второто е въпрос на работа от друго естество - проучване, планиране, проектиране, реализиране, управление и поддържане.

Предварително благодарим за подкрепа на която и да е точка, за всяска нова идея, както и за отрицателните оценки на някои предложения.

 

 ПЪРВА ЧАСТ – ОБОБЩЕНИЕ НА ТЕМИТЕ

Първа тема Родителите участват в процеса на вземане на решения

Съвместно участие на учители, родители и администрация в процеса на решения относно дейността, организацията, учебната програма и сигурността в училищата. Тежестта на гласовете да се формира в съотношение 3:2:1 съответно за учители, администрация, родители по отношение на учебната програма и 3:2:1 съответно родители, учители, администрация по отношение на останалите политики.

Втора тема- Финансиране на образованието без условия от трети страни 

Строго регламентиране на финансирането на училищата само от държавния бюджет и данъчни облекчения за частни уроци. Финансиране на обществени интерактивни платформи, даващи възможност за обратна връзка между учител и ученик. Изграждане на работещи стратегии за увеличаване броя на професионалните гимназии.

Трета тема – Сигурност, морал и етика

Цялостна реформа на училищните правила с цел повишаване на сигурността и дисциплината и утвърждаване на морални, етични и естетични норми на поведение.

Четвърта темаПромени в програмата и методологията 

Оптимизиране на методологията на учебната програма, отговаряща на психосоматичното развитие на децата, общоприетите ценности и справедливост при изпити.

Пета темаСистема за оценка на училищата  

Система за оценка на училищата и учителите, обусловена от външните изяви на училището и резултатите от НВО и ДЗИ, като основа за финансиране на училищата.  

Шеста тема – Спорт, здраве, изхранване

Запазване здравето на децата. Държавно финансиране на училищен лекар и зъболекар. Самостоятелност на училищата при организация на изхранването на децата.

Седма темаВръзка училища - читалища  

Създаване на връзка училища – читалища за развитие на извънкласни дейности чрез извънкласни занимания в читалищата и финансиране от обществения бюджет.

 

ВТОРА ЧАСТ – ИДЕИ И ВЪПРОСИ ПО ВСЯКА ТЕМА 

Първа тема

Съвместно участие на учители, родители и администрация в процеса на решения относно дейността, организацията, учебната програма и сигурността в училищата. Тежестта на гласовете да се формира в съотношение 3:2:1 съответно за учители, администрация, родители по отношение на учебната програма и 3:2:1 съответно родители, учители, администрация по отношение на останалите политики.  

1.1.Създаване на постоянен родителски форум

Българското образование стана мишена на конюнктурни политически страсти, внесоха се чужди практики, наложи се отчуждение и подценяване на учебния процес и съдържание. Често мнението на специалистите/учители бива неглижирано за сметка на политически решения. Затова, като основна заинтересована страна и като основен платец на системата на образованието е правово и належащо българските родители да участват активно и реално в процеса на вземане на решения, засягащи промяната ѝ. Предлагаме да се създаде постоянен родителски форум, в които се да обсъждат, предлагат и приемат изменения в образователната система, касаещи всеки един неин елемент. Във форума ще участват само родители на реални ученици. Данните за тях са налични в системата на МОН, която има регистрирани всички ученици с уникален електронен адрес както и съответния родител. МОН трябва да се ангажира да споделя с родителите всички планирани и предвиждани промени в учебната програма и организация, касаеща учениците. Родителите ще приемат или отхвърлят тези промени. Форумът и гласуването са дигитални и поименни. 

Предвид нуждата от компетентност при определяне на учебната програма и с оглед избягване политизирането на училищния материал се очаква основна тежест в тези решения да имат учителите, следвани от МОН и родителите в съотношение 3:2:1. По всички останали въпроси водещи са родителите, следвани от учителите и МОН в съотношение 3:2:1. 

Втора тема

Строго регламентиране на финансирането на училищата само от държавния бюджет и данъчни облекчения за частни уроци.  Финансиране на обществени интерактивни платформи даващи възможност за обратна връзка между учител и ученик.

2.1. Забрана за финансиране на образователната система със средства извън държавния бюджет

Предвид условията, които се поставят за банково или проектно финансиране върху получателя на средствата били те финансиране срещу лихва или дарение и възможността по този начин да се влияе недобросъвестно на българската образователна система като цяло или спрямо отделен неин елемент, то  финансирането трябва да се осъществява само от бюджета на Република България. Банкови кредити и банкови условия, от каквото и да е естество са недопустими в системата на образованието. Недопустимо е също така трети страни извън триъгълника учител, родител, МОН, да поставя каквито и да рамки, изисквания, условия за финансиране. Дарения в полза на образователната система могат да се правят единствено по бюджетна сметка на Министерството на образованието безусловно и се считат за сума, с която се намалява данъчната основа на дарителя. Името на дарителя не се популяризира.

Изтеклата информация в пресата за финансиране на образователната система по „Проект за образованието“ на Световната банка, при което банката налага правила за учебната програма и учебно съдържание е неприемливо, недопустимо и крайно опасно. Същото важи и за европейските фондове. Бъдещето не може да се купи с пари, но може да се отдалечи заради тях. 

2.2. Пълна обществена собственост на всички ресурси, които съдържат данни на ученици, родители, учители, оценки, кореспонденции между родители и учители, учители и деца, деца и родители.  

Частни платформи, съдържащи лични данни за учители, ученици и родители като „Школо“ или да бъдат откупени от държавата, или техният ресурс да бъде прехвърлен на други платформи, които са обществена собственост.

2.3. Сумите, изплатени за частни уроци, да се приспадат от облагаемия доход на родителя

Ние, родителите, финансираме бюджета на републиката, който предоставя финансиране на училищата. Допълнителните уроци не са само реализиране на интересите на децата. Преобладаващо те касаят засилена подготовка по предмети, нужни за преминаване към следващ клас или степен на образование. Ако училището не е способно да подготви децата, то всеки лев, даден от родителите за допълнителни извънкласни дейности, трябва да се третира като сума, с която се намалява облагаемия доход.

2.4. Учителите не дължат данъци върху сумите, получени за частни уроци

2.5. Подпомагане развитието и популяризирането на професионалните гимназии

Нужно е да се преосмисли какви насоки за развитие на децата предлагат средните и професионалните училища. Би било от полза да се създаде ранен контакт с работодателите, за да могат учениците да изберат своя път за по-късна реализация. Липсата на кадри в множество сфери е осезаема, а професионалните направления в училищата явно са неадекватни и/или недостатъчни.

2.6. Въвеждане на рейтингова система за училищата, на база на която да се разпределят бюджетите.

Да се спре порочната практика „парите следват ученика“. Нужен е задължителен минимум от финансиране на материална база и учителски състав еднакъв за всички училища, който да е съразмерен със средно аритметичната стойност на  ученици към брой училища в съответното населено място. Населените места се делят на 3 категории – малки, средни и големи според населението им. А чак след достигането на този минимум други средства да се разпределят съгласно системата за оценка на училищата, а не спрямо броя на учениците.  

Трета тема 

Цялостна реформа на училищните правила с цел повишаване на сигурността и дисциплината, както и утвърждаване на морални, етични и естетични норми на поведение.  

3.1. Въвеждане на обща униформа за всички държавни училища

Няма причина всяко училище да има своя собствена униформа, която в голяма част от случаите е просто част от анцуг. Въпреки традицията на модерното време да се неглижира външния вид е добра идея децата да се възпитават естетически. Цената на униформата да е достъпна за всички.

3.2. Въвеждане на дрескод за учители

Учителят трябва да бъде пример. Елегантността буди уважение и създава такова, което е крайно необходимо в днешно време. Нека както от учениците, така и от учителите да се изисква определено работно облекло. 

3.3. Гарантирана охрана като противовест на наркотрафикантите около и в училище

Проблемът с наркотиците става все по-осезаем. Нужно е да се разработи система за предпазване на децата от 1. до 12. клас на територията на училището и около него в радиус на половин километър, която да гарантира недостъпност за наркомрежата. Нужно е да се носи персонална отговорност за пробив в системата както от директора на училището, така и от ръководителите на районните и регионални секции на МВР. Необходима е национална анонимна система за сигнализиране на нарушения, която да въвлича под отговорност горецитираните лица.

3.4. Цифрова и интернет сигурност

Недопустимо, непрофесионално и неакадемично е учебник да поставя задача „намерете информация в интернет“, без да посочва конкретна връзка. Всяка препратка към външен източник е нужно да се цитира по стандарт, да се посочва заглавие, автор, година на издаване, издателство. За интернет ресурси – връзка и последно влизане в него. Препращане на децата към дебрите на интернет е неприемливо и опасно. Да се въведе учебно съдържание  Киберсигурност за деца от 4 до 12 клас  в часовете по компютърни технологии и информатика, което да покрива поне една четвърт от цялото, както и да третира въпроси, свързани със сигурност на устройството, мрежата, приложенията и данните. Да се обучат децата как да се предпазват, като се и информират кой и с какво право използва техните данни. Предвид доказаните негативи от устойчиво заменяне на живото словесно общуване с електронно-картинно такова, както и предвид изобилното съдържание с насилие, агресия и низки ценности, които влияят на психиката и поведението на децата, искаме на ниво МОН да се наложи учениците да използват  в училище само телефони без интернет.  Да не се допуска училищата да въведат преимуществено дистанционно обучение и изкуствен интелект. Такава практика в дългосрочна перспектива ще се отрази унищожително на интелекта, социалните и ценностни възприятия на децата, което ще има директно негативно влияние върху бъдещето на страната ни.

3.5. Да се спре фокусът върху агресията и насилието. Да се постави фокус върху доброто.

Постоянно се насочва вниманието на децата към агресията и насилието. Постоянно се провеждат анкети, резултатът от които показва липса на системен проблем, но вниманието се фокусира върху негативите, страха и отчуждението между хората. Нужно е да се прилага система на възпитание в единство, взаимопомощ и добруване. И нека това да бъде фокусът. За реалните случаи на насилие – да има детска педагогическа стая. Това са индивидуални случаи, които трябва да се разглеждат от специалисти – педагог, психолог, следовател и родители.

3.6. НС, МОН заедно с МЗ, МК и СЕМ срещу насилието, излъчвано по националните телевизии

Пагубно е въздействието, излъчвано от националните телевизии върху психиката на децата. Всички филми са изплискани с кръв и пищят от насилие. Дори анимационните. Това нещо трябва да спре. Дори, ако е нужно да се въведе цензура, по начина по който е въведена за порнографските канали и за политически некоректните телевизии. Филми с убийства, насилие и психарии нямат място в ефира, камо ли в националния. Да се изиска от депутатите в ЕП да предприемат подобни мерки за забрана на интернет съдържание с убийства, насилие, психологически и сексуални извращения. 

3.7. Да се забрани достъпът до училище на НПО-та.

Училището е финансирано от държавата чрез данъците на родителите и ние не сме съгласни от тях да се плаща на неидентифицирани и неупълномощени от нас лица. Училището може да сключва договори с трети лица, според които учениците участват в определени дейности,  единствено и само със съгласието на родителите.

3.8. Достъп до децата на трети лица – само с родителско разрешение

Училището, учителите, директорът на училището и никой служител на училището няма право да организира среща на детето с трети физически, юридически или лица, работещи за трети институционални или  юридически лица без изричното писмено съгласие на родителя. В случай на нужда от бърза медицинска помощ се прави изключение.

3.9. Всички надписи в училищата са на български език

Идентичността, като духовен ресурс е основният въпрос на сигурността, последван от интелектуалния и материалния ресурс.  Недопустимо е в училищата да има официални надписи на чужд език.

Четвърта тема  

Оптимизиране на методологията на учебната програма, отговарящо на психосоматичното развитие на децата, общоприетите ценности и справедливост при изпити.

4.1. Разархивиране на старата образователна методология

Преди 40 години Маргарет Тачър, министър-председател на Великобритания, бе възхитена от българската образователна система и бива заинтересувана от методите и методологията ѝ. Успехите на децата са успехите на страната. Затова бихме искали да се осъществи едно мащабно проучване на учебната програма и методология преди 1989 година, като се представят добрите практики и научени уроци в специален публичен източник. Към подобен проект е хубаво да се привлекат все още живите стари учители на България.  Подобен подход ще насочи вниманието към забравени, но пълноценни учебни стратегии, които в миналото водиха до висок процент образованост и съответно собствено научно и икономическо развитие, които днес, за съжаление, не можем да достигнем.

4.2. Еднакъв учебник

Нужно е да се уеднаквят учебниците и учебното съдържание по всички предмети. Пазарните принципи в образованието често слагат на преден план печалбата пред целта - „Напред, науката е слънце, което в душите грей!“. В учебниците намират място политически коректни твърдения, които не отговарят на истината, чуждиците са повече от българските думи, а академичният език често надхвърля познавателните възможностите на децата. 

4.3. Максимум един учебник и две тетрадки

Помощните материали към един учебник под формата на работна тетрадка, тестове, работни листа, карта, атлас да не надвишават един брой. Липсата на време и методика за приложение на всевъзможните пособия води до объркване и отхвърляне на материала.

4.4. Промяна на програмите по класове

Видимо и регистрирано действие е смъкването на програмите от по-горните класове към по-малките. Няма психологическа или логическа обосновка, която да докаже, че е необходимо децата да се претоварват по този начин. Често, почти системно, резултатът е отвращение от ученето. Но нали „науката е слънце, което в душите грей“?! Затова е належащо да се завърне интересът, като се спре процесът на натиск върху децата както с количество материал, така и с неговото преждевременно представяне.

4.5. Премахване на оценката от 5, 6 и 7. клас като балообразуваща за осми клас.

Като балообразуващи оценки за кандидатстване за средно образование, влизат оценки от 5., 6., 7. клас и оценката от НВО. Няма нужна от тази сложност, създаваща напрежение за децата и родителите в продължение на цели три години. Предвид факта, че НВО е анонимно и със състезателен характер, то оценката от него е достатъчна за балообразуване и класиране в гимназия след 7. клас. Същата логика следва да се прилага за НВО в 10. клас, както и за ДЗИ.

4.6. Да се намалят тестовете наполовина, да се върне устно изпитване Тестовата система обрича децата на незнание и мълчание. Те не разказват, не общуват с учителя, не говорят пред съучениците си. Това осакатява езиковата им култура и социалната комуникация, като ги ориентира към резултата, а процесът на мислене бива игнориран. Този едностранчив подход е в разрез с основния житейски смисъл, изискващ осъзнаване и радост от пътя и само временно удовлетворение от целта. Затова тестовете, които се предоставят, е нужно да съдържат поне 50% отворени въпроси както и да се върне прякото общуване ученик – учител като изпитване. Резултатите от тестовете да са база за анализ на пропуските, както и повод за допълнителни разяснения и упражнения.  

4.7. Предоставяне на тестове и изпитни материали, резултати, включително и ДЗИ на ученика и родителите му

Новата практика в училищата да не се дават тестовете на родителите и да се държат „в тайна“ и „под ключ“ в училище, защото са обект на „авторско право“, е смешна и порочна. Обяснението, че това е работа на учителите не е адекватно, доколкото те не се занимават индивидуално с децата, а и почти не прилагат никаква система за мотивация. Учениците и зрелостниците трябва да имат право да снимат работите си на НВО и ДЗИ, като и да имат достъп до тях при поискване.   

4.8. Блок уроци и мотивация

Деца са просто „оценявани“. Мотивация липсва. Учителите, притискани от огромния материал, препускат през него за сметка на затвърждаването му. А същевременно – домашните не се проверяват поради недостиг на време. Интересът към ученето спада. Затова искаме учебната програма да се изгради на блокова основа, така че да има достатъчно време да се вникне в даден/а предмет/наука и да се изучат фундаменталните закони, като се упражняват достатъчно. Идеята на блок часовете е в един ден да се преподава една тема, която да се разясни и упражни достатъчно и да се допълни с очевидно свързани с нея теми от други предмети (междупредметни връзки). Това ще изгради у децата умение за системно мислене, ще обогати общата им култура, което пък, от своя страна, ще им позволи да разбират взаимосвързаността и взаимното влияние на процесите и явленията, които ги заобикалят. 

4.9. Оценяване на домашните работа, обратна връзка и мотивация

С разбиране, че проверка на домашните е времеемък процес, искаме зададените домашни работи да се оценяват. По своята същност домашната работа е обвързване, самоподготовка и дава обратна връзка за отношение и разбиране. Проверката им е точно онази обратна връзка преди контролната, която изчиства празнините, недоразуменията, неточностите между преподаването и възприемането на материала. Тази проверка обаче липсва и съответно въпросните проблеми остават и се задълбочават. От друга страна, оценката на домашната е стимул и мотивация за ученика, която към момента е подценен и отдавна забравена в българското образование. В „Уча се“ всеки урок завършва с тест. По този интерактивен начин се осъществява обратна връзка. Подобна система с обществени ресурси и пряка връзка учител – ученик би ангажирала и съчетала дигиталната ера и задължителната необходимост от човешко/живо общуване ученик-учител.   

4.10. Две скорости за децата с изявен интерес и тези с неособен

Не може да се оценяват с един и същ тест/способ/прийом деца с изявен интерес и способности в дадена област и такива с нормален. Нужно е да се разграничат нивата, а не оценките. Нужно е да се приложат тестови подходи за определяне на интересите и склонностите на едно дете да се задълбочи в определена наука. Подобни проверки трябва да се правят всяка година до седми клас, така че да има познание за насоката и да се потвърди областта на по-големите възможности. По този начин вместо безсмислено състезание между например „математик“ и „художник“ ще се осигури висока специализация на математика и художника. В резултат ще имаме деца с естествено самочувствие и умения, които ще уважават различните си способности. В дългосрочен план реализацията им ще допринесе за по-качествени нива на култура, творчество, наука, производство, управление. 

4.11. Промени в програмата по КМИТ

В учебната програма почти няма съдържание, свързано с киберсигурността. Нужно е да се обучат децата как да защитават данните си, какви възможности има да не се проследяват действията им в интернет, как да съхраняват профилите си, как да създават сигурност за своите устройства. Подобен тип учебно съдържание трябва да обхваща 1/4 от материала. Програмирането е професия и трябва да се изучава в професионални гимназии, курсове и университети. Ангажирането на незаинтересовани към тази професия още от 6. клас е ненужно, в много случаи дори досадно. Програмирането да се премахне от материала за непрофесионалните училища.Недопустимо е софтуерът в училище да бъде на английски език.

Официален език в България е български, голяма част от децата не изучават английски и в резултат е налична дискриминация срещу тях, което Конституцията забранява.

4.12. Да се прекрати пагубният модел на налагане на интерпретация на учебното съдържание по български и история

По политически причини МОН налага конкретна интерпретация на историята и литературата. Страстта на децата да изследват, за да стигнат до истината и да чувстват и мислят се спира в часа по история и литература. Налагат се възприятия, които дори не споделяни от учениците и техните родители са единствен критерии за добра оценка. Политическата коректност, предвид нейната мимолетност е недопустимо да бъде част от образователната система и да ограничава дълбочинното мислене и лични интересите и нагласи на децата. В този смисъл, дори да звучи смешно, като пример - недопустимо е да се маскира истинският смисъл на творбата на Елин Пелин „Орачи“, като се налага за основна тема природата и изкуството, а не гурбета и носталгията по семейството. Така и недопустимо е да се насочва мисленето на децата в коректна политическа посока, когато се казва, че „С конституцията от 1991 г. българите са получили право на образование, здравеопазване, творчество и работа.“, сякаш преди това не са имали безплатно образование и здравеопазване, не са имали работа и не са творили.

4.13. Цялостна преработка на предмета „Технологии и предприемачество

Самата формулировка е глупава и излиза извън необходимостта детето да разбере, че всичко се постига с труд, обоснован от ценностти.  Нашето предложение е предметът да се нарича „ценности и труд“ и да се занимава с практическите неща от живота – готвене, засаждане, отглеждане, съзидание, както и с ценностите, които ни осмислят – природа, род, семейство, родина.  Не са нужни приложни материали. Учениците сами ще ги измислят и намерят, с което ще развият и изследователския и творческия дух нужен за да предприемеш всеки път. Учебният материал трябва да се преработи.  

4.14. Уроците по рисуване, технологии, пеене са уроци по творчество

Искаме силен акцент върху личното творчество в часовете по рисуване, технологии, музика. Това са най-важните часове, в които децата трябва да се научат, че са творци и да експериментират възможностите си. Оценки тук не са нужни. Важно е да се усеща свободата и творческия поток, което изисква силна мотивационна работа на учителите.   

4.15. Учебниците на Светия синод по Вероизповедание да са в задължителната програма

Изучават се свободно-избираеми предмети, без да са поискани от децата, защото всъщност са задължителни. Това прахосване на времеви и интелектуални ресурси, за да се покрият финансови е ненужно. Днешният свят е изпълнен с предизвикателства за младото поколение, защото се трият всякакви познати връзки и граници между добро и зло, красиво и грозно, правилно и неправилно. Светът вероятно е повече от дихотомен, но въпреки това, нуждата от вяра в обезвереното бъдеще е повече от  жизнена и ние я дължим на собствените си деца и на родината.

Пета тема

Система за оценка на училищата и учителите обусловена от  външните изяви на училището, резултатите от НВО и ДЗИ и успехите на учителите като основа за финансиране на училищата. 

5.1. Изходни нива всяка годинапо всеки предмет като оценка за учителя

Да се провеждат всяка година по всички предмети външни изходни нива, за да се оцени работата на учителите. Ако разликата между годишната оценка на ученика и тази на външното изходящо ниво е над 30%, то това трябва да се отрази върху финансовата мотивация на учителя, съответно нагоре или надолу.

5.2. Частните уроци са атестация за работата на учителя

Нужно е да се прави всеки срок/година анкета за това, колко процента от учениците посещават частни уроци по съответния предмет. Тази оценка е показателна за учебната програма и за постиженията на учителите особено по основните предмети – БЕЛ и математика Ако над 30% от учениците ходят на частни уроци, това означава, че нещо не работи добре – учителят, програмата или като цяло системата за оценяване с НВО/ ДЗИ. В този случай е необходимо да се смени учителят, а ако се повтори резултатът следващия срок/година, да се промени и програмата.

5.3. Система за оценка на училищата

Да се разработи и въведе система за оценка на училищата, отчитаща резултатите от НВО и ДЗИ, външните изяви на училището (изложби, проекти, участия в културни конкурси, организация на междуучилищни събития, други) и резултатите от оценките на учителите. Тази система да е основа за финансиране на училището.   

Шеста тема

Гарантиране здравето на децата. Държавно финансиране на училищен лекар и зъболекар. Самостоятелност на училищата при организация на изхранването на децата.  

6.1. Максимум 6 часа на ден по 40 (45) минути и раници до 15 килограма

Учениците  след 5. клас са принудени да бъдат в училище 7, а понякога и 8 учебни часа. Подготовка по седем предмета изисква поне 5 часа на ден, а като прибавим към тях и времето прекарано в самото училище – от 8 до 14 часа, се получават 11-часов работен ден. Ясен пример за експлоатация на детски труд, която би довела до психологически проблеми. А същевременно – изтощението не води до добри резултати. Министерството на образованието трябва да коригира учебния план, както и да допринесе за намаляване тежестта на раниците.

В тази връзка Министерството на здравеопазването трябва да се произнесе по следните въпроси:

Допустимо ли е деца под 16 години да прекарват 11 часа в учене, което е работа?

Какви са последствията за психическото здраве на децата?

Колко часа на ден едно дете трябва да спи?

Колко часа трябва да се занимава с четене на книги, за да се формира мозъкът му?

Колко да играе? (Извън часовете за училище и учене.)

Допустимо ли е дете под 16 години, на което се оформя гръбначният стълб, да е принудено да носи раница в порядъка на 25-30 кг. с учебници, тетрадки и помагалата? 

Какви са последствията за опорно-двигателния апарат?

Колко килограма максимум е допустимо да носи на гърба си подрастващо дете до 16 години, ако приемем, че теглото на детето е от 30 до 60 кг.? 

6.2. Да се върне сутрешната загрявка и училищните спортни дейности  след часовете

Обездвижването и други проблеми и болести на съвремието заплашват нашите деца. Нека училищата да върнат сутрешната загрявка на двора за всички ученици, което ще има и здравословен, и психологически ефект. Дисциплината изчезна като норма и нужда от училище и живота, а тя е задължителен градивен елемент за всеки процес и прогрес. Държавата абдикира от спорта в училище, но ние искаме да се върне и да задържи учениците в свободно избираеми спортни занимания след часовете.

6.3. Да се върнат училищните лекари и зъболекари като щатни служители на МОН или МЗ

Стана порочна практика училищното настоятелство да събира пари за нуждите на училището – от ремонт на тоалетните до фелдшер. Настояваме да се възвърне практика от преди 1989 г., а именно – във всяко училище да има лекар и зъболекар, назначени и платени от училището с делегирани права от държавата.

6.4. Училищен стол

Наемането на фирма, обслужваща храненето в училище, да е ексклузивно право на самото училище и родителското настоятелство, а не на общината. Така училищният съвет и родителите ще могат да променят изпълнителите, ако не отговарят на качеството на предоставената услуга.

6.5. Училищните тоалетни да се поддържат

ХЕИ да инспектира месечно училищните тоалетни. Всяко училище да има задължение и бюджет за постоянна дезинфекция, наличие на сапун и тоалетна хартия.  

Седма тема

Създаване на връзка училища – читалища за развитие на извънкласни дейности чрез извънкласни занимания в читалищата, платени от обществения бюджет.

7.1.Да се завърне връзката училище – читалище

България е единствената държава, в която съществува институтът на читалищата. Днес читалищата получават минимален бюджет от държавата и едва поддържат материалната си база и будителската си дейност. Този ресурс може да получи своето полагаемо се развитие, ако поеме една част от извънкласните форми на обучение като свободно избираеми предмети и занаятчийски занимания.  Нужна е стратегия между МОН и Министерство на Културата, за организиране на взаимно допълващи се образователни дейности в училищата и читалищата за сметка на държавата.

   [1] Предвид непостоянността на властта писмото е към институциите, не към конкретен министър.

...Покажи повече

Подпишете тази петиция

Подписвайки се, приемам, че Родителски Форум ще може да види цялата информация, която предоставям в този формуляр.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.

Няма да показваме публично вашия имейл адрес в онлайн среда.

Няма да показваме публично вашия телефонен номер в онлайн среда.


Давам съгласие за обработка на информацията, която предоставям в този формуляр за следните цели:




Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...