Апел към Народното събрание

Scholar

/ #9 некомпетентна комунистка

2013-11-04 07:12

From: bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com [mailto:bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com]
Sent: Friday, November 01, 2013 11:48 AM
Subject: Strategy for Higher Education

ФИНАНСОВА АВТОНОМИЯ НА ДЪРЖАВНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ = ‘МАКДОНАЛДИЗАЦИЯ’ НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

Какво, според Ваня Добрева, трябва да съдържа готвената ‘Стратегия за висшето образование’:

- На първо място – укрепване на финансовата автономия на държавните висши училища.

(http://monitor.bg/article?id=405969)

Управлението на науката и висшето образование е обособена управленска област със свои обособени основни начала и принципи. В развитите западни страни има администратори специализирали в тази област, докато у нас има неяснота по принципни въпроси и нивото на администриране е много ниско.

Основен е принципът за равновесие между публичност и автономност.

Aкадемичната автономия е институционална форма на академична свобода в създаването и разпространението на знания. Тя касае само процесите на изследване и преподаване и не бива да се отъждествява със самоуправление, Никъде по света държавните университети не се самоуправляват.

Публичността на висшето образование произтича от характера му на дългосрочна инвестиция за благополучието на обществото. Затова знанието не можа да бъде пазарен продукт и университетите служат на обществото, а не на себе си (на преподавателите и служителите).

Необходимото равновесие между публичност и автономност е задължение и отговорност на държавата. Тя го осъществява с финансиране, основано на отчетност и отговорности и с осигуряване на публичност на управлението. Най-разпространеният съвременен начин за осигуряване на публичност на управлението на университетите е чрез публичен борд като върховен орган на управление. У нас това липсва. Върховен орган на управление са полулистки ‘общи събрания’ на широкия преподавателски състав, който търси защита на своите интереси.

Държавата е ограничена в търсенето на отчетност и отговорности срещу парите които дава. Университетите служат ‘на себе си’, което е предпоставка за т.н. ‘макдоналдизация’ на висшето образование.

Какво иска Ваня Добрева? Да ограничи още повече търсенето на отчетност и отговорности срещу парите на българските данъкоплатци... Да стимулира печатането и продаването на дипломи без покритие... От некомпетентност ли го прави или лобира за интересите на търговци във висшето образование?

Основната дума за готвената стратегия за висшето образование трябва да имат гражданите - общественици и работодатели, компетентни експерти. А не да се питат ректорите. Те са част от проблема.

Ще успее ли олигархичната управленска върхушка на българското висше образование да пробута стратегически документ отдалечаващ ни от европейските стандарти и узаконяващ неговата ‘макдоналдизация’? По всичко личи – да, спомощта на неморални и некомпетентни личности като Ваня Добрева (вж www.peticiq.com/Vanq_Dobreva).