Реформа на Съюза на глухите в България (СГБ)


Гост

/ #193

2013-05-18 15:57

До
Варненска Окръжна Прокуратура

Ж А Л Б А
от
Марин Тодоров,


ОТНОСНО : Груби закононарушения на “Съюз на глухите в България”.

Уважаеми г-н/г-жа Прокурор ,

Произхождам от семейство на глухонеми, на които целият трудов живот е свързан с предприятието „Тих труд” – гр.Варна. Самият аз продължавам традицията и от 27.06.2001 год.работя в същото предприятие като специалист в мебелното производство. Принуден съм да се обърна към Вас, защото съм убеден че е налице състав на престъпление от страна на председателя на СГБ Васил Асенов Панев. Сигурен съм, че след като се запознаете с изложените от мен факти, подкрепени с документи, ще дадете възможност да се възстанови справедливостта относно управлението на собствеността и да бъде наказано виновното лице.

1. Закононарушения по отношение на собствеността.

„Тих труд”ЕООД гр.Варна е търговско дружество, в което голям процент от работещите са глухи и глухонеми хора. В активите на дружеството са включени земя,сгради/цехове,складове, административни сгради/,машини и съоръжения. Като “собственик” на цялото дружество в търговския регистър се води на „Съюз на глухите в България”.
„Съюз на глухите в България” е неправителствена организация, регистрирана в обществена полза по Закона за юридическите лица с нестопанска цел с решение на СГС по ф.д № 17639/1991 год. Съюзът е основан като Дружество на глухонемите в България. С постановление на МС № 238/17.07.1956 год., Министерският съвет на НРБ, в раздел II,т.1”Дава съгласие СГБ да организира за глухонеми работници свое производствено предприятие на стопанска сметка със седалище гр.София и клонове в страната”, като определя, че „предприятието е юридическа личност”. В раздел II,т.3 на Постановлението се посочва :”За осъществяване на стопанската си дейност, СГБ може да получава за временно и безвъзмездно ползване имущество от държавата и народните съвети”.
Постановление № 263/21.12.1959 год.внася изменения и допълнения, като в раздел II,т.2 се предвижда създаване на „производствени предприятия в страната на стопанска сметка, като всяко предприятие е отделна юридическа личност”. Създадени са 12 предприятия СПП “Тих труд”. Имуществото е предоставено на съответните предприятия “Тих труд”.В раздел II,т.5 се определят функциите на СГБ: ”СГБ ръководи и контролира дейността на предприятията”. Собствеността на предприятията и финансирането за машини и съоръжения са предоставени от държавата и общините.
На 08.05.1992г. влиза в сила Закон за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия/Обн.ДВ бр.38/08.05.1992 год./. В §1 от допълнителните разпоредби на закона е дадено определение : „Държавно предприятие” или „общинско предприятие” по смисъла на този закон е ЮРИДИЧЕСКО ЛИЦЕ, КОЕТО ОСЪЩЕСТВЯВА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ, ЧИЙТО КАПИТАЛ Е ДЪРЖАВНА ИЛИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ”.
Месец след това, на 12.06.1992 год.,Пленум на ЦС на СГБ взема решение, по силата на което да бъдат учредени дружества с ограничена отговорност по новоприетия търговски закон, като същите са обявени за правоприемници на всички пасиви и активи на СПП ”Тих труд”. В нарушение горепосочения закон, на Пленума на ЦС на СГБ от 12.06.1992г., използвайки необходимостта от регистрация на предприятията по ТЗ, СГБ се самопровъзгласява за собственик на всички СПП ”Тих труд” в България. Към тази дата собствеността на СПП ”Тих труд”, както и предоставените за ползване от глухите почивни бази в Р.България е държавна или общинска.
В решениe от 27.05.1993 год. по Ф.Д № 144 на Варненски окръжен съд е записано : „Искането касае пререгистрация на СПП”Тих труд”, гр.Варна, в ЕООД. С постановление № 238/17.07.1956 г. и № 263/21.12.1959 г., МС на НРБ дава съгласие СГБ да организира за глухонемите работници свое предприятие, като за осъществяването на стопанската си дейност СГБ може да получава имущества от държавата и народните съвети.Следователно, няма данни в делото, цялото имущество да е собственост на СГБ, поради което не може да се впише пълно правоприемство на СПП”Тих труд”в ЕООД ”Тих труд”.
В случая,притежателното местоимение „свое” касае обстоятелството, че предприятието е специализирано за глухи хора и не определя собствеността.
В решението си от 27.05.1993 г.на ВОС при първоначалната регистрация на „Тих труд” гр.Варна като ЕООД, липсват доказателства, че СГБ е собственик на активите на дружеството, внесения капитал на дружеството, респективно на самото дружество. По отношение на внесения при учряването капитал, е взето решение : „Изпълнителното Бюро взе решение за преобразуване на сега съществуващите предприятия в 13 ЕООД с капитал 50 000 лв.за сметка на предприятията” – т.е самите предприятия са внесли този капитал.Това води до констатацията, че учредителния акт на всяко дружество е с невярно съдържание по отношение собствеността на капитала. Единственото ясно нещо при регистрацията е, че „Тих труд”ЕООД гр.Варна е регистрирано на базата на правоприемство на СПП”Тих труд”, което също не е основание СГБ да се явява собственик на предприятието. От цитираните постановления е видно, че на СГБ са възложени организационни и контролиращи функции по отношение на всички предприятия, а в последствие и придадени почивни бази.
СГБ при регистрацията на СПП”Тих труд” в ЕООД”Тих труд” по ТЗ е осъществило приватизация на предприятията и се е самопровъзгласил за техен собственик.Това се извършва при пълно нарушение на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, чиято първа редакция е от 08.05.1992 год.
Така се заличават следите на придобиване на собствеността,която към момента на регистрацията по ТЗ се явява държавна или общинска.
Следва нова пререгистрация на СГБ през 2002 год., вече съобразена със Закон за юридическите лица с нестопанска цел. Така незаконно придобитите предприятия продължават да се владеят от СГБ. Председател и представляващ съюза е Васил Асенов Панев, който е начело от 1965 год.
По такъв начин през 1993 год.СГБ регистрира по ТЗ като собствени, в пълно противоречие с действащия Закон за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия 13 дружества в страната.
Централното ръководство на СГБ се разполага в огромна сграда в идеалния център на гр.София,ул.”Денкоглу”№ 12-14.Всички етажи са отдадени под наем,с изключение на един, където са кабинетите на 10-15 служители.Сградата е предоставена от държавата на 28.06.1984 год.

2. Конфликт на интереси.

Председател на СГБ от 12.06.1965 год. е Васил Асенов Панев,т.е вече повече от 47 години. Освен председател на СГБ – регистрирано по ЗЮЛНЦ, той е управител и на „Комерс СГБ” ЕООД /регист.2007 г./ със “собственик “ – СГБ. Съгласно юридическата практика и правната трактовка, този факг е конфликт на интереси,а именно :
- Самодоговаряне/договаряне със самия себе си/.Длъжностно лице, което контролира определена организация,принуждава организацията да сключи договор за сделка или услуга със самото длъжностно лице,или с друга организация,което да е от полза за същото длъжностно лице.Длъжностното лице на практика е от двете страни на договора.
- При допълнително договорена работа, интересите на двете работни места могат да си противоречат.
Като доказателство за това е решение на Кюстендилски ОС от 05.06.2009 год.по Т.Д 186/2008 год., където в частта по изясняване на фактите, е констатирана покупко – продажба
- „Комерс СГБ” ЕООД София купува „Тих труд – София”ЕООД ???

Р Е Ш Е Н И Е гр.Кюстендил, 05.06.2009 г. : Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия в публичното заседание на седемнадесети март през две хиляди и девета година в състав: ........................................„Видно от нотариален акт за покупко- продажба на недвижим имот № 186, т.III, рег. № 4269, дело № 513/2007 г. "Тих труд"ЕООД гр. София е продало на "Комерс СГБ"ЕООД гр. София дворно място с площ 38 000 кв.м., находящо се в гр. София, СО район "Слатина" на бул. "Асен Йорданов" №11, съставляващо урегулиран поземлен имот III от кв.3 по регулационния план на местността "Продължение на трамвай №4" гр. София.І”
Решението за тази сделка се взема от Васил Асенов Панев в качеството му на Председател на СГБ.
В подобна ситуация са и дългогодишните членове на Управителния съвет на СГБ Емил Маринов Костов и Георги Стефанов Стефанов.
Емил Маринов Костов е управител на „Тих труд – Шумен”ЕООД /собственост на СГБ/, но е и едноличен собственик на”Мирени”EООД, регистрирано със сроден предмет на дейност на управляваното от него дружество в Шумен.
Георги Стефанов Стефанов е управител на „Тишина 14”ЕООД / собственост на СГБ, регистрирано през 1998 г./В това дружество са активите на предоставените от държавата почивни бази – в Приморско, Варна, Пловдив, Старозагорски минерални бани и в района на Рилски манастир. Има данни,че базите не се ползват по предназначение за нуждите на глухите хора в България.Така например, Старозагорски минерални бани са били отдадени под наем за срок от 3 години.
Налице е конфликт на интереси по смисъла на определението за свързани лица. Освен това е нарушено изискването на чл.41,ал.4 от ЗЮЛНЦ : „Юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност не може да сключва сделки с лицата по ал.3,т.1/лица от състава на другите му органи/, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения”.

3. Нарушаване на ЗЮЛНЦ, източване на дружествата и тяхната разпродажба.

Съгласно Закона за държавния бюджет за 2012 год.на СГБ е отпусната субсидия като НПО в размер на 324 000 лв. Същата сума е опраделена и за 2013 год. Сумите са различни през предходните години.
Освен тези суми,всяка година „собственика” – СГБ, чрез решения на УС прибира отчетената годишна печалба на предприятията “Тих труд”ЕООД.
За „Тих труд” ЕООД гр.Варна, така нареченото ръководство не е помогнало с нищо на предприятието за развиване на неговото производство за последните 12 години. Единственото, от което се интересува са финансовите отчети и прибиране на цялата годишна печалба във вид на дивиденти –например 13800 лева за 2008г., 20 000 лв за 2010 год. и 10 000 лв.за 2011 год. Нищо не е останало като фонд Резерви или за инвестиции. Тази практика е наложена и за другите предприятия.
От приложен Протокол №6 от 15.05.2009г. , Решение № 22 на УС на СГБ , в т. 1 е записано: “ За дивидент на ЦУ на СГБ: “Тих труд” ЕООД гр. Варна -13800 лева. ;...буква в/ Разпределя печалбата на “Тих труд “ ЕООД гр. Горна Оряховица за 2007г. за дивидент на ЦУ на СГБ да се приведат 150 000 лева..”
От приложен Протокол №6 от 21.06.2011г. , Решение № 28 на УС на СГБ , в т.2 е записано: “Определя разпределението на реализираната печалба за 2010г. както следва: 2.1. За дивидент на СГБ : 20 000 лева “.
Горното е в противоречие и нарушение на чл.3,ал.6 от ЗЮЛНЦ : „Юридическите лица с нестопанска цел не разпределят печалба”

През 2008 год.ръководството на СГБ след докладна на неговия председател Васил Панев, прави опит да продаде „Тих труд”ЕООД гр.Варна.Това не се осъществява благодарение юридическото становище и последвалия отказ на управителя да подпише вече подготвения договор за покупко – продажба. От приложенията може да се проследи опита за ликвидация на предприятието с цел извличание на финансова облага. Следва повторен опит в края на 2010г. чрез предложение предприятието да се предаде за управление на управителя на шуменското предприятие Емил Костов. Управляваното от него предприятие е на загуба, а варненското – на печалба, но той като член на УС на СГБ е готов да подпише един следващ договор за продажба. Благодарение на бързата реакция на работещите във варненското предприятие, замисълът е предотвратен.
Всичко това е особено тревожно, като се има предвид разпродажбата на „Тих труд – Горна Оряховица”ЕООД. За периода от 2004 год.до 2007 год.голяма част от активите на дружеството са продадени. Приходите от продажбата на собственост за 2007 год., в размер от 150 000 лв.са поискани и приведени, както по- горе посочих във вид на дивидент на СГБ. Приложена е и справка от службата по вписванията за извършените сделки.
Интересен факт е активното полу-легално сътрудничество на СГБ със „Свидетели на Йехова”. Салонът на Културния дом на Варненската районна организация на Съюза на глухите беше предоставен за ползване на „Свидетели на Йехова”за провеждане на техните съботни проповеди.Договорът е сключен на 01.01.2007 г./ този факт е констатиран по административно дело № 2895/2009 год по описа на Варненски Административен съд/и прекратен на 19.06.2009 г.благодарение на протестите на варненската общественост.
На практика така действащото НПО се изживява като „държава в държавата”.
От предоставената държавна субсидия за 2012г. за подпомагане на глухите са отделени едва 35 000 лв, колкото и за издаването на в-к ”Тишина” – печата се на възможно най-луксозната и скъпа хартия, неизвестно защо??
Бих желал да се постигне финансов ред и справедливост към хората с увреден слух, които чрез образуваните през 1957 год.предприятия успешно се интегрират в обществото.Само че, работейки, те живеят в мизерия, докато това ръководство се е самозабравило и по този начин не работи за целите, за които е създаден съюза. Нещо повече, ще цитирам сега действащия устав на СГБ,чл.30,т.5”Да не предприемат действия и да не правят изявления,които дискредитират и злепоставят СГБ или затрудняват изпълнението на решенията на неговите органи”.Тълкуването на подобен текст е неприемлив за всяко НПО. Поведението на Председателя на СГБ и т.н Централно ръководство е спекулация с обстоятелството, че са представители на хора с увреждания. Същите са добили самочувствието за НЕДОСЕГАЕМОСТ.
Моята жалба е опит да се възстанови истинският собственик на имотите в лицето на съответните общини. Работещите предприятия под формата на АД ще подпомагат дейността на Районните организации по места и пряко участие на работещите глухи хора в собствеността. За глухонемите ще е полезна децентрализация с възможност за пряк контрол и намаляване излишните разходи по издръжката на една ненужна структура. НПО трябва да се занимава пряко с присъщите му дейности, подпомагащи държавата чрез поставените цели- обучение, самодейно творчество, спортна дейност, социално подпомагане и международна дейност.
В настоящия момент действащият председател Васил Асенов Панев е на 80 години и от 47 год.е несменяем на този пост? Освен подозрителен, този факт е неприемлив в 21 век за държава, член на Европейския съюз.

Уважаеми г-н/г-жа Прокурор,

Считам, че след като се запознаете с гореизложеното, както и с приложените документи, ще намерите основание да разпоредите да бъде извършена проверка по отношение на лицето Васил Асенов Панев, както и членовете на ЦУ на СГБ относно наличието на извършени от тях закононарушения .
Моля, след извършените проверки, да предприемете съответните действия , за което да бъда уведомен.



Прилагам следните документи :
1.Постановление на МС №238/17.07.1956 год.
2.Постановление на МС № 263/21.12.1959 год.
3.Решения на 5-ти пленум на ЦС на СГБ от 29 – 30.06.1992 год.
4.Решение №80 от протокол №11/17.09.1992 год. на ИБ на СГБ „Относно регистрацията на ЕООД”.
5.Решение на ВОС по фирмено дело №144/1993 год.
6.Протокол обр.16 от 15.02.1971г.за въвеждане в експлоатация на обект ”Производствено битов комплекс”на „Тих труд”Варна с инвеститор СПП”Тих труд”Варна.
7.Решение №16 от протокол №3/10.05.2002 год. на ИБ на СГБ относно „Учредителните актове на „Тих труд”ЕООД”.
8.Решение №22 от протокол №6/15.05.2009 год.на УС на СГБ за разпределение на печалбата на дружествата.
9.Протестно писмо на Демократичната опозиция в СГБ.
10.Публикации във в-к ”Нова тишина” – издаван от посочената опозиция.
11.Докладна записка на Васил Асенов Панев за покупко-продажба на „Тих труд”ЕООД – гр.Варна.
12.Становище на адв.Драгомир Димов относно предложения договор за покупко-продажба.
13.Предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот срещу изграждане на обекти и сгради.
14.Писмо на служители от „Тих труд” Варна до МТСП, МИЕТ, Председател на ОС – гр.Варна и до Кмет на Община Варна.
15.Публикация за проблемите на „Тих труд”Варна.
16.Публикация за подкрепата за „Тих труд”Варна от депутати на ГЕРБ – гр.Варна
17.Решение №28 от протокол №6/21.06.2011 год на УС на СГБ за привеждане на годишен дивидент за 2010 год.
18.Решение на УС на СГБ за отделяне на Културнея дом на глухите във Варна в самостоятелно УПИ по ЗУТ.
19.Уведомителни писма на адв.Людмила Русева за претърпени щети на спечелилата фирма по изпълнение на Европроект и опасност от провал на неговото изпълнение по вина на СГБ



Дата: .............. С уважение:

Варна / Марин Тодоров /