За втори учител по български език в гр. Бяла Църква, Украйна
ДО МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА
АКАД. СТЕФАН ВОДЕНИЧАРОВ
КОПИЕ: ДО МИНИСТЪРА НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
Г-Н НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ
ПЕТИЦИЯ
Относно: назначаването на учител по български език в Белоцърквенското специализирано общообразователно училище I – III степени № 1 с разширено изучаване на славянски езици в гр. Бяла Църква,Украйна
Уважаеми господин министър,
Обръщаме се към Вас със следната молба:
На 29 ноември 2012 година администрацията на Белоцърквенското специализирано училище I-III степени № 1 със разширено изучаване на славянски езици към градския съвет на гр. Бяла Църква, Киевска област (Украйна) отправи до извънредния и пълномощен посланик на република България в Украйна господин Красимир Минчев официално писмо-обръщение № 179. В него се съобщава, че съгласно решението на градския изпълнителен комитет на гр. Бяла Църква от 10.04.2007г. № 142 горепосоченото учебно заведение работи като специализирано общообразователно училище I–III степени с разширено изучаване на славянски езици. От 1-ви септември 2007 г. в това училище като втори чуждестранен славянски език наред с полски се изучава и български език. През този период 418 ученици усвоиха български език. През учебната 2012/2013 година български език изучават 259 ученици от пети до единадесети клас включително (общо в 19 класа).
За периода на преподаване на български език в посоченото училище се смениха няколко учители. Много усилия положи етническата българка Лариса Дмитриевна Кирова. Под нейно ръководство се провеждаше училищната олимпиада по български език, учениците на училището участваха в отбелязването на 160-тата годишнина от рождението на Иван Вазов в Посолството на Република България (09.07.2010 г.), в Общоукраинския младежки форум (2010 г.), в IV Международна олимпиада по славистика (23.01.2011 г. – първо място по български език), при защитата на научноизследователските работи на МАН ("Малката академия на науките" – научно дружество на учениците на Украйна) на 17.01.2011 г. в секцията «Български език» (първото място получи работата, озаглавена «Фитонимите в българския език (на базата на село Нови Троян, Одеска област)»).
В настоящия момент български език в училището преподава Андрей Александрович Будугай, българин по произход. Той има висше филологическо образование (украински език и литература), изучавал е български език по време на специализацията си в Софийския университет «Климент Охридски» през учебната 2001-2002 година. Неговото седмично натоварване е 39 часа (повече от 2 норматива). За един учител такова натоварване е много голямо и изморително. Ако съществуваше възможността да има още един педагог, то двама учители биха могли по-ефективно и да преподават, и да провеждат културно-възпитателна дейност сред учениците, които изучават български език, и да съхранят изучаването на българския език в училището, проявило инициативата да въведе такова мащабно преподаване на този език в регион, където няма голямо количество българи.
Трудността се състои още и в това, че в училището няма подходящи учебници и учебни пособия, предназначени за преподаването български език в училища за чужденци. На учителя постоянно се налага самостоятелно да съставя упражненията за всяка от 7-те паралелки (български език се преподава от 5-ти до 11-ти клас включително), да ги разпечатва или копира за всеки ученик. В училището няма и кабинет по български език, за разлика от преподаването на полски език, за него има и кабинет, и необходимите материали, и преподаването се осъществява от двама учители, единият от които е гражданин на Полша.
Би ни се искало да се продължи започнатото важно дело по популаризиране на езика и културата на България, още повече че в тази посока вече е направено не малко. Педагозите от това учебно заведение са разработили авторски програми за специалните и факултативни курсове («Приказки на източните, западните и южни славяни» за деца от 1-ви до 4-ти клас, «Увод в славянознанието» за деца от 5-ти до 6-ти клас, «История на славянските държави» за деца от 7-ми до 9-ти клас, «Митология и вярвания на славяните» за 9-ти и 10-ти клас, «България: страна на непокорените славяни»), които дават възможност на възпитаниците на училището да научат повече за историята, традициите, обичаите и културата на братските славянски народи, в частност на българския.
Уважаеми господин министър, обръщаме се към Вас с молба за назначаване от Министерството на образованието, младежта и науката на България, на специалист, гражданин на Република България, който да заеме цялото вакантно място на учител по български език в Белоцърквенското специализирано общообразователно училище I–III степени № 1 с разширено изучаване на славянски езици.
Предварително благодарим за вниманието и се надяваме на Вашето съдействие в решаването на този неотложен въпрос.
С уважение:
долуподписаните българи, украинци и представители на други народи Свържете се с автора на петицията
Петицията е затворена от нейния автор.Съобщение от администратора на този уебсайтПремахнали сме личната информация на подписалите.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |