СРЕЩУ АНТИНАРОДНАТА СДЕЛКА С ХРАМ-ПАМЕТНИКА"АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ"

На  тъмно,
за три дни е извършена сделка, за която са необходими по закон осем седмици !  Законите и Kонституцията са драстично погазени !

Очеваден е фактът че за три дни правителството стартира и завърши административна процедура, за която съгласно АПК са необходимо минимум осем седмици при непрекъснато движение на преписката , което е безочливо погазване на закона. На практика почти толкова е мандата на Временното правителство на професора по конституционно право г-н Близнашки към момента на сделката с храм -паметника«Св. Ал.Невски».

Министър Председателя Близнашки, Росен Плевнелиев и патриарх Неофит в Министерски съвет по време на връчване на акта за преотстъпване на собственоостта на храм -паметника"Ал.Невски"  от държавата на БПЦърква-08.10.2014г.

ВЪЗРАЖЕНИЕ 

Срещу 

1.Антинародната и противозаконната сделка между МС, представляван от министър председателя проф. Георги Близнашки, заедно с Росен Малинов –областен управител на София област, и представители на Свети синод на БПЦ,  относно безвъзмездно  прехвърляне от страна на МС на ПУБЛИЧНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ – недвижима културна ценност с категория «национално значение»по ЗКН ,храм-паметник «Св. Александър Невски» в София

2.СРЕЩУ  издаване на Акт за Частна Държавна собственост на недвижима културна ценност с категория «национално значение»по ЗКН ,храм-паметник «Св. Ал. Невски» , София  и искане за обявяване в нищожност на същия, последвано от издаване на акт за Публична Държавна Собственост и образуване на наказателно преследване за виновните по казуса

Катедралния храм „Св. Ал.Невски” е обявен за културна ценност от национално значение  в ДВ.(Известия)бр.73 от 1955г., където е деклариран като архитектурно-строителна, художествена и историческа ценност. Съгласно ЗДС има статут на Публична Държавна Собственост.

Господа прокурори при ВАП,


На осн. чл.147 ал.2 от АПК настояваме да приложите закона като заведете съдебен иск пред Върховен административен съд за:

 обявяване за нищожно и отмяна на Решения на Министерския съвет от 01.10.2014 за обявяване на имот публична държавна собственост храм- паметник „Ал.Невски” за имот частна държавна собственост и за безвъзмездното му прехвърляне в собственост на БПЦ., поради наличието на съществени пороци свързани с нарушаване на  нормативно установените изисквания за законност на административните актове съгласно чл. 146 т.1,т.3,т.4 от АПК. -липса на компетентност, съществено нарушение на административно-производствените  правила и противоречие с материално-правните  разпоредби  .

 Нарушена е и не е спазена цялата административната процедура съгласно АПК по обявяването (съобщаване) на поредица от административни  актове  и сроковете за възражения , както и материално-правния закон , което е достатъчен аргумент за обявяване в нищожност. Отделен е въпросът, че в хода на вашето разследване вероятно ще откриете и други нарушения , както се предполага от вашето писмо до СРП/09.10.2014  и предположения за документни престъпления.

I. Необходими и достатъчни  основания за обявяване за „нищожен” на оспорвания в нашето възражение административен Акт на МС:

Министерският съвет е превишил правата си като драстично е нарушил административно-производствените правила  и е проявил липса на компетентност като Първо: без да изчака срока по обявяването Акта за публична държавна собственост за  храм-паметник „Ал.Невски” и 14 -дневния срок за възражения от страна на собственика-българския народ,  МС е взел решение за промяна на собствеността на обекта от публична в частна държавна , като е игнорирал факта, че изобщо не е стартирана процедурата по обявяване и възражения по Акта за Публична държавна собственост ( чл.61 ал.1 -АПК) и Второ на същото заседание на 01.10.2014г., без да има издаден, обявен, необжалван  и влязъл в сила акт за частна държавна собственост за  храм-паметник „Ал.Невски” МС се е разпоредил незаконосъобразно  със собствеността на българския народ, като е взел решение за безвъзмездното й прехвърляне в собственост на БПЦ , противоречащо на правния закон (чл.54 от ЗДС) , което е основание за оспорване по  чл.146 т.1 и т.3, т.4  от АПК с искане за обявяване на въпросното Решение на МС от 01.10.2014 за нищожно поради драстично  погазване на административно-производствените правила и норми, липса на компетентност и противоречие с материалноправните  разпоредби  .

-съгласно ЗДС чл.54  безвъзмездно могат да бъдат прехвърлени само имоти частна държавна собственост, тоест такива които са актувани и за които има  влязъл в сила акт за частна държавна собственост. Към момента на вземане на решението на МС от 01.10.2014 за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на обекта ,  нормата на чл.54 от ЗДС не е изпълнена тъй като обектът все още не е добил статут на частна държавна собственост , за което е необходим влязъл в сила съответен и валиден  акт за ЧДС  . В същия ден и на същото заседание ,е взето решение  от МС за промяна на собствеността и отваряне на административна процедура за издаване на акт за частна държавна собственост, но това не може да послужи за основание и законова предпоставка за вземане на решение за безвъзмездно прехвърляне на собствеността, (ЗДС чл.54 Безвъзмездно прехвърляне на собственост върху имот - частна държавна собственост, се извършва с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие. Областният управител сключва договор за безвъзмездното прехвърляне, който се вписва в службата по вписванията.(2) Исканията за безвъзмездно прехвърляне по ал. 1 се правят чрез областния управител, който дава мотивирано становище.)

Фактът че  МС е взел Решение  за промяна на собствеността от публична държавна в частна държавна  не е правно основание  за валидност и завършеност на административната процедура по промяна на собствеността, а само административно-произвоствено начало на същата.

Следователно,  по време на заседанието на МС към дата 01.10.2014г., храм-паметникът „Ал Невски” все още не е частна държавна собственост  и собствеността върху него не може да бъде безвъзмездно прехвърлена в същия ден и на същото заседание . От друга страна , съгласно ЗДС , обекти публична държавна собственост не могат да бъдат предмет на разпореждане и прехвърлителни сделки .Следователно решението за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на храм-паметника на БПЦ е незаконосъобразно ,тъй като е засегнато от съществен порок  - нарушение на чл.54 от ЗДС, който се отнася само за обекти частна държавна собственост, каквато обектът към този момента не  е. Нарушението на законовите изисквания за валидност на административния акт (Решението на МС за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на храм-паметника на БПЦ)  е съществено, изразяващо се в обективно несъответствие между издадения административен акт, изискванията и предписанията на закона.                                   ИЗВОД:

Във връзка с чл.146 т.3,  решението за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на храм-паметника „Ал.Невски” на БПЦ следва да бъде обявено за  нищожно.

II. съществено нарушение на материално-правнитe  разпоредби, което е основание за обявяване за „нищожен” на оспорвания в настоящата жалба административен Акт на МС

  Храм-паметникът „Ал.Невски” е обявен за паметник на културата още през 1924 година. Впоследствие чрез Държавен Вестник (Известия) бр.73 от 1955г, същият e обявен за културна ценност с категория „национално значение”,  класифициран като архитектурно-художествен, строителен и исторически храм-паметник  и на осн.чл.2 ал.2 т.5 от ЗДС същият е Публична държавна собственост.

(ЗДС чл.2 ал.2 т.5. Публична държавна собственост са имотите от национално значение, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от национално значение чрез общо ползване, определени от Министерския съвет;) Съгласно ЗДС обекти публична държавна собственост не могат да бъдат предмет на прехвърлителни сделки.

    С Решение на Министерския съвет от 01.10.2014 за обявяване на имот публична държавна собственост храм- паметник „Ал.Невски” за имот Частна държавна собственост  е Нарушен материално-правния закон, защото няма правни основания и реални фактически причини за промяна на собствеността, от публична държавна в частна държавна, което ни дава основание за оспорване по чл.146 т.4 от АПК за обявяване в нищожност и ще обосновем по-долу :

Съгласно ЗДС Чл. 6. (1) (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Имоти и вещи - публична държавна собственост, които са престанали да имат това качество, се обявяват за имоти и вещи - частна държавна собственост, с решение на Министерския съвет.

   Ще рече , че за да бъде обявен за частна държавна собственост, храм- паметникът „Ал.Невски” трябва да е престанал да има качеството на имот публична държавна собственост, което значи да е престанал да удовлетворява законовата норма на чл.2 ал.2 т.5 от ЗДС. Конкретно дефинирано : за да бъде обявен за частна държавна собственост, храм-паметникът трябва да е декатегоризиран като културна ценност от „национално значение”  и да е загубил предназначението си за „трайно задоволяване на обществени потребности от национално значение чрез общо ползване”, А такива условия , законови предпоставки и факти няма налице.

    Храм –паметникът „Ал.Невски” не е престанал да има качеството на обект публична държавна собственост и за него важи нормата на чл.2 ал2 т5 от ЗДС, а именно: Обектът е от национално значение, категоризиран като културна ценност с категория „национално значение” , обявено чрез ДВ.(Известия)бр.73 от 1955г..

 В качеството си на културна , архитектурно-художествена, строителна и историческа ценност ,храм-паметникът „Ал.Невски” заедно с криптата- музей е предназначен за трайно задоволяване на обществени потребности от национално значение чрез общо ползване  от всички етноси, а не само от православните и поповете  и никога през годините от построяването му до днес не е прекратявал или променял тези си функции. Обществените потребности от национално значение, които задоволява са не само от от духовен , но и от културен и научно-изследователски характер и  по този начин е от обществена полза не само на  религиозните православни  , но и на учени, изкуствоведи, ценители на изкуството, в това число  и от други вероизповедания и етноси.

Той не е обикновен православен храм за молитви, сватби и кръщенки  ,  а  много повече- национално съкровище , символ и гордост!

„Ал .Невски „е храм- паметник който символизира националната независимост и българската държавност -построен в памет на загиналите български и руски герои-воини за Освобождението на България от турско робство  ,а не просто за нуждите на вероизповеданието.Построен е с доброволни дарения на целия български народ начело с българския княз, средства от държавния бюджет  и от Русия, а не със средства на БПЦ. Проектът е дарен от видни руски архитекти. Дванадесетте Камбани, които тежат 23 тона също са дарени от Русия. Стенописите и украсите са също дарени от видни български, руски и чешки художници и зографи.По неписаното право на етиката и морала ХРАМ-ПАМЕТНИКЪТ „Ал. Невски” принадлежи и на руския народ. Предложенията, отправени в медиите, за промяна на името на храм-паметника ”Ал.Невски” , тъй като видите ли , патронът е руски светец, а не български , са опит да се заличат историческите факти за безспорната роля на Русия за Освобождението на България от турско робство и част от анти-руската кампания на някои заинтересовани кръгове . Архитектурно-художествената, строителна и историческа стойност на „Ал.Невски” се ползват и трябва да се ползват от всички етноси , от българи и чужденци от различни вероизповедания, а не само от православните. Въпросният имот до ден днешен работи в обществена полза от национално значение. От момента на освещаването му през 1924г. никой не е оспорвал правото на БПЦ (дадено им от МС през същата 1924г.) да ползват по предназначение, управляват и се грижат за опазването и поддръжката на храм-паметника. Но предвид състоянието на рушащия се храм те са се грижили явно само да прибират приходите от него. Крипта-музей  на същия , както сочат документи от епохата , е била предназначена „да съхранява останките на ВЕЛИКИТЕ СИНОВЕ НА БЪЛГАРИЯ”, а не на попове, защото това е храм-паметник. ( по подобие на Пантеона в Париж, където се съхраняват останките на великите личности  на Франция)  В последствие криптата се преобразява във великолепен музей от европейска и световна величина, съхранила уникални образци на християнското изкуство. Музейната функция на криптата отговаря на изискванията на чл.2 ал.2 т.5 от ЗДС и следва криптата също да запази публичната си държавна собственост, а не да бъде  прехвърлена в собственост на БПЦ.

В потвърждение на направените по-горе  доводи е и  Решението на Министерство на Културата от 20 .08.2014г., с което въпросното Министерство обосновано  се произнася за издаване на Акт за Публична държавна собственост , а не за издаване на акт за частна държавна собственост. В Решението се казва:

„   Съгласно чл. 14, ал. 1, т. 14 от Закона за културното наследство, министърът на културата упражнява правото на държавна собственост върху културни ценности. Предвид многогодишните грижи и отделяни средства за дейността на музея в Криптата на храм-паметник „Св. Александър Невски” и на основание чл. 68, ал. 1 от Закона за държавната собственост, Министерството на културата счита за изключително важно да бъдат запазени музейните функции и да бъде съставен акт за публична държавна собственост на храм-паметник „Св. Александър Невски”, като правата за управление на Криптата бъдат предоставени на министерството. „

                                                 ИЗВОД 2:

 следва че Решение на Министерския съвет от 01.10.2014 за обявяване на имот публична държавна собственост храм- паметник „Ал.Невски” за имот частна държавна собственост е в нарушение на изискванията на материално-правния закон и следва да бъде обявено за нищожно на основание чл.146 т.1, т.4 от АПК .

 

III.  Съшествено нарушение на административно производствените правила , при изготвянето на последващите документи касаещи приватизацията на  храм- паметник „Ал.Невски”:

-  Акт за частна държавна собственост храм- паметник „Ал.Невски”  -ако изобщо е издаден такъв.-нарушен е материалнправния закон и административно-производствените правила-не е обявен, не е съобщен, не е дадена възможност  на гражданите за обжалване

-договор от 03.10.2014 за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на     в полза на БПЦ.-същите нарушения

- издаване на Акт за собственост (08.10.2014) на името наБПЦ

Предвид изложеното по-горе считаме,   че  прокуратурата сама може да направи съответните заключения и да оспори и последващите  документи.

 http://buditel1batak.blog.bg/history/2014/10/07/vyzrajenie-sreshtu-antinarodnata-sdelka-s-hram-pametnika-quo.1302931

още по темата четете на блога на КИД "Будител" - линкът по-горе