Петиция за запазване на самостоятелност и автономност на Лесотехническия Университет София.
ДО ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО, НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ, МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ И ВОДЕЩИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ.
Петиция за запазване на автономността на Лесотехническия Университет София.
Във връзка с предложението на МОН за създаване на Софийски университет по технологии, който да обедини Химико-технологичния и металургичен университет (ХТМУ), Минно-геоложкия университет (МГУ), Лесотехническия университет (ЛТУ), Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и Висшето транспортно училище (ВТрУ), което ще доведе до противоречие със Стратегията за развитие на висшето образование, защото предвижда загуба на правосубектността на висшите училища и че промените няма да повишат качеството, а то ще се влоши вследствие на механичното сливане на университети.
- ЛТУ не е малък университет, а е 23 от 38 държавни ВУ по брой студенти (2878) и приема ежегодно около 500 първокурсника.
- 85% от студентите на ЛТУ се обучават в специалност в област на висшето образование Аграрни науки и ветеринарна медицина.
- Далеч по-малки по прием и по брой студенти, както и по-близки до "технологични" университети (УАСГ), отпаднаха от "черния списък".
- ЛТУ стои добре в световните научни бази, като най-цитираните публикации са съвместни с учени от цял свят, от много български университети и институти на БАН.
- ЛТУ се кооперира както в науката, така и в обучението с много други ВУ, без да са си обединявали преди това счетоводствата.
- Университетът BoKu има 90% сходни специалности с ЛТУ и същевременно е световно разпознаваем университет с над 24000 студента.
- Министърът не даде нито един реален пример за обединение на университети, което да е довело до обещаните от него резултати.
Консолидация на университети може да има само на доброволен принцип и ако е хоризонтална, а не вертикална. Но ако се извърши със средства на принуда и отнемане на самостоятелността, това, първо, нарушава към момента Закона за висшето образование и, второ, би обезличило висши училища и унищожило уникални специалности не само за страната, а и за Балканите.
Президентът на Европейската асоциация на институциите във висшето образование (EURASHE) разкритикува намеренията за сливане на университети в България на министъра на образованието акад. Николай Денков.
В днешно писмо до Висшето училище по телекомуникации и пощи, което е единственият български член на EURASHE, Армандо Пирес пише:
"Бях осведомен относно предложението за сливане на редица висши учебни заведения в България в "национални политехники". Като президент на EURASHE, която представлява над 600 професионални висши училища, включително Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) в София, бих искал да подчертая няколко негативни последици, които могат да произтекат от едно такова сливане, последици, които сме наблюдавали в други европейски страни.
Първо, големите структури рискуват да задушат активността и мотивацията на отделните слети институции, подкопавайки важния академичен принцип на автономията. По-големите институции в рамките на новите политехники могат да доминират и да изтласкат по-малките. Загубата на идентичност, традиция и независимост може да доведе до много по-слаби институции, осигуряващи общопрофилно и по-малко специализирано образование.
Второ, по-малките институции често са по-пъргави и гъвкави и могат да вземат решения по-бързо от големите висши училища. За професионалното висше образование такава гъвкавост е важна, за да отговорят на промените на пазара на труда и да развиват специализацията си в нововъзникващи технологични области. Съществува риск сливанията да премахнат конкурентното предимство на съществуващите специализирани институции.
На трето място, по-големите национални институции могат да отслабят териториалния принос на висшите училища и ползите от тях за градовете и регионите. По-малките институции, които се управляват на местно ниво, са в по-добра позиция да отговорят на местните и регионалните нужди, което е отличителен белег на професионалното висше образование. Подобен принос беше силно насърчаван през последните години от Европейските институции и международни асоциации като ОИСР.
В заключение, бих искал да призова отговорните фактори да проведат близки консултации, в които да включат ръководството, академичния персонал и студентите във всяко решение за сливане и преструктуриране на системата на висшето образование. Станахме свидетели на много негативни последици в други европейски страни, когато преструктурирането се осъществи „отгоре надолу“ без подкрепата на тези, които предоставят висше образование на място.
НАШИТЕ ИСКАНИЯ СА:
ЛЕСОТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ СОФИЯ ДА ЗАПАЗИ СВОЯТА САМОСТОЯТЕЛНОСТ И АВТОНОМНОСТ ЗА ДА ЗАПАЗИ КАЧЕСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО КОЕТО ПРЕДЛАГА, ЗАЩОТО БЪЛГАРСКАТА ПРИРОДА И БЪЛГАРСКИТЕ ГОРИ ИМАТ НУЖДА ОТ ДОБРЕ ПОДГОТВЕНИ КАДРИ.
инж. Николай Адев Свържете се с автора на петицията