За повече нова българска музика в родния ефир

Quoted post


Гост

#27

2012-10-05 03:47

Хубаво е, че има дискусия... дори виждам и конструктивни предложения.
Сега към всички участници ще кажа едно нещо което обяснява цялата тази работа, защото малко изгубихме темата.
Практиката държавата да гласува такъв закон не е нова и не е авангардна, а напротив съществува в много страни с ниво на живот на и над нашето. Те са видели, че не могат да се борят с Американската и Британската музикална машина и макар да съм сигурен, че в много от тези държави има стойностна музика и те в крайна сметка са прибегнали до тази мярка. Защо?!
Защото популяризирането на каквото и да е изкуство минава през медиите... и може би това важи най-вече за музиката. Популяризиране - използвам като термин с значение - "популуса(да наречем така средностатистически гражданин на една държава) да те чуе и види, че съществуваш" и той сам да реши дали му харесваш или не.
Ако всички медии подбираха музиката си абсолютно свободно и по свое усмотрение и предпочитание - тогава всички музиканти щяха да са с равен старт и който се е справил по-добре ще бъде чут от повече хора, но на практика не е така.
В сегашната ситуация ротациите на музика по медиите са основно платени... с малки изключения. И тук идва проблема. Как в България да извадим пари и да се борим с продуцента на Crazy Frog да речем. Давам за пример този хит от близкото минало, защото знаем колко "музикални достойнства" има. Да речем, че съм Диджей. Направим съм супер микс - уникално парче за всички дискотеки. Е да ама няма да ме завъртят така лесно по City, Fresh, nJoy и т.н. защото там играе портфейла на досадната жаба.
За това става въпрос...
Да знаем, че има много трески за дялане около музиката в БГ. Знаем, че и ние групите имаме мнго да копаме, но трябва да се отмятат нещата едно по едно. Други държави ни го дават този пример. Румънците съсипаха световните класации с хитове последните години - те имат такъв закон и там машината работи. Тук ние(ние - групи, певци, Диджеи, рапъри и т.н.) плащаме за записи, за техника, за пътувания по клубове и фестивали и всичко това е като да наливаш вода в кофа без дъно. Година по година приказката "музикант къща не храни" ще става все по-вярна докато накрая всякакъв ентусиазъм на младите да се занимават с музика ще изчезне под натиска - "искам ли пари за хляб, не искам ли".
За това трябват стъпки които да направят България по-добро място за развиване на музикален бизнес, както се каза по-горе... това е много сериозна част от културата на нацията... нация без култура............

Отговори

РаботохоликА

#28 Re:

2012-10-08 11:52:57

#27: -

Добре,

аз мога ли да помоля за конкретни примери, а именно кои са тези държави с такова законодателство, какво гласи това законодателство и кои са тези артисти, които благодарение на това законодателство са получили "равен старт". За музикантите 2-3 примера ще са достатъчни.