За допълнително финансиране на иновативни проекти по ОПРКБИ

До

Г-жа ЕЛИ МИЛУШЕВА

Главен Директор

Главна Дирекция „Европейски Фондове за Конкурентоспособност“

Управляващ Орган на ОП „Развитие на Конкурентоспособността на Българската Икономика“

УВАЖАЕМА Г-ЖО МИЛУШЕВА

Обръщаме се към Вас, а чрез Вас и към всички ръководители от Правителството (Министър-председателя – г-н доц. Пламен Орешарски, Заместник министър-председателя и министър на правосъдието – г-жа Зинаида Златанова, Заместник министър-председателя по икономическото развитие – г-жа доц. Даниела Бобева–Филипова и Министъра на икономиката и енергетиката – г-н Драгомир Стойнев), отговорни за правилното и ефективно усвояване на средствата от ЕС. Поводът е осигуряването на допълнителен бюджет за финансиране на останалите проектни предложения с положителна оценка от Резервния списък по покана за участие с проекти BG161PO003-1.1.07 „Внедряване на иновации в предприятията”.

Съгласно Решението на Комитета за наблюдение, такова допълнително финансиране е възможно при наличие на свободен ресурс по ОП „Развитие на Конкурентоспособността на Българската Икономика“ (ОПРКБИ).

Нашите първоначални оценки по данни от ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ НА ЕС В БЪЛГАРИЯ (ИСУН) показват, че такъв резерв може да бъде осигурен. Увереност в това твърдение ни дава следната информация:

  • До момента (по данни от 20.12.2013 г.) по ОПРКБИ са одобрени за финансиране 2622 проекта, от които са приключени 1237 (47.18%) и са прекратени 486 (18.54%).
  • Първият резерв за осигуряване на допълнително финансиране по посочения проект е в стойността на тези прекратени 486 (18.54%), които са договорени, но не е възможно да бъдат финансирани по легален начин, защото времето за отчитане е изтекло.
  • Вторият резерв е в начина на отчитане на реално изплатените средства. Прави впечатление, че в ИСУН за „реално изплатена“ се посочва сума, която е равна на договорената безвъзмездна финансова помощ (БФП), а не на реално преведената на бенефициентите БФП. Практиката при изпълнение на проектите показва, че договорената и отпусната БФП никога неможе да бъде усвоена на 100%, ако правилата на финансиране се спазват.
  • Третият резерв е в приключените, но не отчетени до момента „проекти в изпълнение“ и тези, които ще продължат да се изпълняват в следващи две години. За тях може да се предположи, че освен минималните 10% неусвояване на бюджета има също вероятност за прекратяване по друга причина.

По наши изчисления, за да се осигури допълнително финансиране за останалите проектни предложения от Резервния списък са необходими още около 138 млн. лева, което считаме за изпълнимо.

Обръщаме се към Вас с горещата молба да потърсите възможност и да осигурите това допълнително финансиране, което ще помогне както на нашия бизнес, така и за развитие на Държавата.

Осигуряването на посочената сума за БФП ще доведе до следните приблизителни ефекти за Държавата:

  • Преки приходи от ДДС във връзка със закупуване на оборудването и изпълнението на възложените услуги – 27.6 млн. лева;
  • Осигуряване на нови работни места – не по-малко от 900;
  • Увеличаване на приходите от продажби на бенефициентите и съответно косвено увеличаване на приходите от ДДС и данък „Печалба“ приблизително с 30-40% от допълнително отпуснатата БФП за всяка от следващите от 3 до 5 години (41 млн. лева годишно) или от 123 до 205 млн. лева за следващите 3-5 години.

С други думи, ефектът от едно такова решение за допълнително финансиране е изключителен (от 150 до 230 милиона за от 3 до 5 години) и не би трябвало да се пропилява. Той е както в изгода на бенефициентите, така и носител на силно социален ефект за обществото и Държавата.

Позволяваме си да Ви напомним, че безвъзмездното финансиране и подпомагане на разработката и усвояване на иновации е основна цел както за ЕС, така и за нашата страна, включително за следващия програмен период. Оставянето без своевременно финансиране на внедряването на предлаганите от нас иновации ще обрече същите на бързо остаряване. Отсъствието на финансиране ще доведе до загуба на вложените от нас средства и положени усилия.

Всичко посочено до тук показва, че би трябва да е налице допълнителна настойчивост от Ваша страна и подчинения Ви персонал за осигуряване на това допълнително финансиране. Такава би трябвало да бъде задачата на всеки отговорен държавник, каквито се надяваме да сте Вие и посочените по-горе Ваши ръководители от правителството.

При разглеждането на това наше предложение и искане, моля да имате предвид, че някои от фирмите подписали това обръщение са оставали в резервите и по други проекти. Такъв е BG161PO003-2.1.12 "Покриване на международно признати стандарти и въвеждане на системи за управление в предприятията". По тази покана в резерв и нефинансирани останаха 913 проекта, оценките на част от които надвишаваха 85, дори 90 точки от 100 възможни.

Моля също да отчетете, че по Ос 3 от ОПРКБИ и програма JEREMIE бяха допълнително отпуснати над 300 млн. лева, което показва, че стига да има желание и настойчивост, финансиране може да се осигури.

Като се надяваме на адекватни действия и положителен резултат по описания казус, ние – ръководителите и отговорните лица от фирмите от Резервния списък по BG161PO003-1.1.07 „Внедряване на иновации в предприятията” очакваме с нетърпение Вашите решения за допълнително финансиране.

С уважение:

Ръководители на фирми от Резервния списък по BG161PO003-1.1.07 „Внедряване на иновации в предприятията”