Подписка за запазване на обучението от 5-ти до 7-ми клас в МГ
Приятели, след текста на петицията може да намерите информация за резултатите от общите ни действия.
Електронна подписка за запазване на обучението от 5-ти до 7-ми клас в математическите гимназии
А. Приемът след четвърти клас в МГ трябва да се запази, защото:
1. Позволява развитието на таланта на деца с доказани интереси и възможности в областта на математиката.
2. Начинът на обучение в МГ в 5-7 клас е доказано качествен. Доказателствата са многобройните национални и международни награди по математика, физика, информатика и високите резултати от НВО и изпитите за прием след седми клас на възпитаниците на МГ.
3. Практиката е доказала, че математическото мислене се развива и формира от ранна възраст и изпуснатите години за специализирано обучение от пети до седми клас трудно могат да се наваксат впоследствие.
Б. Математическите гимназии не трябва да се пререгистрират като друг тип училища, защото:
1. Всяка една от тези гимназии има имидж, граден с години, и имената на математическите гимназии са станали вече търговска марка и синоним на качественото образование в България.
В. Проектозаконът трябва да се промени по следния начин:
1. Математическите гимназии да се третират като специализирани училища и тази промяна да бъде заложена в чл. 37. (2)
2. Да се разреши приемът след 4-ти клас в МГ с промяна в чл. 37 (3)
_____ * * * _____
25/06/2012: Депутатите предлагат изменения в проектозакона - http://www.parliament.bg/pub/cW/20120625033749DOC210612-003.pdf. Проблемът с математическите гимназии е засегнат на стр.21, 22 и 37. Предложени са промени в чл. 38, чл. 47, чл. 84, чл. 141. Предлага се в чл. 141 да се създаде нова алинея 5 за "училища по математика и технологии", което би дало на МГ и ПМГ статут на специализирани.
_____ * * * _____
14/05/2012: Добри новини от Монтана - официално е обявен прием на петокласници в ПМГ за учебната 2012/2013г.
_____ * * * _____
13/05/2012: В Монтана бавят информация за приема в новата паралелка в пети клас в ПМГ, въпреки категоричния ангажимент на МОМН, че формата на обучение в МГ се запазва и факта, че така или иначе всички промени ще влязат в сила най-рано от следващия випуск.
_____ * * * _____
12/05/2012: Кратко представяне на промените в проектозакона, направени от МОМН след действията на представителите на настоящата Инициатива, внесени в Народното събрание и гласувани от Парламентарната комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта:
- Видове училища
Направени са промени в чл.36 и 37, в които се посочват видовете училища, като разделението на специализирани и неспециализирани е изнесено в отделен предходен чл. (36). Гимназиите стават от VIII до XII кл., а специализираните училища остават същите.
Единственият изход за запазване на образованието между V-ти и VII-ми клас в МГ и ПМГ е те да се преобразуват в средни училища като за целта е необходимо да преминат през съответната процедура и смяна на имената.
За гимназиите, които ще се преобразуват в средни училища се прилага тежка процедура, започваща с решение на общинския съвет. Изискват се всички необходими документи като за откриване на ново училище , но са направени промени в сроковете, така че гимназиите да могат да се справят до 31 март 2013г.
- Наименования на училищата
Промени в чл. 30(1) и добавяне на чл. 30 (5), в които се посочват условията, при които средно училище с училищен план-прием след завършен IV клас, може да включва и означение „математическо” или „хуманитарно”.
При така предложения текст, възможността в името да се съдържа „Математическо” може да бъде отнета на гимназиите, които имат и паралелки с други профили след седми клас. Не е ясно какво се случва с названието „природо-математически”, тъй като ПМГ обучават освен в „математически” паралелки и в „природни” такива. Тези гимназии няма да имат правото да се наричат „математически”, но не могат да включват „природо-математически” или „природни” в името на училището.
Във всички случаи гимназиите, които ще запазят прогимназиалното обучение, ще трябва да сменят името си.
- Финансиране
Въпреки уверенията на екипа на г-жа Дамянова, че финансирането е една от пречките за преобразуването на математическите гимназии в специализирани училища, тъй като специализираните се финансират само от съответните министерства, се вижда, че е направена промяна в тази посока в чл. 38, която би могла да се приложи и към МГ
„(3) Спортните училища са държавни или общински.”
- Прием
Направена е необходимата промяна в чл. 141(1), която позволява на средните училища да започват обучение на ученици в пети клас, като обаче конкретните детайли за реализация на приема ще бъде изработени в държавните образователни стандарти. Липсата на конкретен текст за начина на извършване на прием подлага на риск сегашния и бъдещ подбор на ученици и може да обезсмисли целия модел за откриване на млади математически таланти.
Изводи:
Извършени са промени в проекта, които позволяват запазване на паралелките в математическите гимназии в досегашния им функциониращ вид, но дори и с тях проектозаконът не дава добра, регламентираща рамка на обучението в МГ и това води до редица рискове.
Отново остават неизяснени редица въпроси като начинът на прием след четвърти клас, обемът и видът на разширеното обучение, име, преобразуване и др. Това е временно решение, което оставя модела за откриване и работа с млади математически таланти в несигурна юридически среда и крие много рискове за неговото съществуване или развитие.
Изпуска се отлична възможност моделът да бъде не само съхранен, но и развит чрез преобразуването на математическите и природо-математически гимназии в специализирани училища като за тях бъдат разработени наредби и стандарти, съобразени със спецификата на дейността по откриване и грижа за математическите таланти и с конкретните ситуации по региони.
Оставаме с надежда, че народните представители, които са сезирани за проблема както от парламентарната комисия, така и извън нея, независимо от партийната си принадлежност ще проявят здрав разум и поглед в бъдещето при обсъждане на законопроекта в останалите комисии на първо четене, преди второ и на второ четене и ще направят необходимото математическите гимназии да бъдат признати за специализирани училища, което ще гарантира тяхната сигурност и спокойствие в отговорната просветителска и научна дейност.
_____ * * * _____
07/03/2012: В Министерство на образованието, младежта и науката (МОМН) се проведе тристранна среща между заместник министър Милена Дамянова и членове на екипа ѝ, участващи в подготовката на проектозакона за предучилищно и училищно образование, представителите на Инициативата за спасяване на обучението между V- VII клас в математическите гимназии и представители на математически гимназии за обсъждане на готвените промени, засягащи обучението на децата с математически талант в прогимназиална възраст.
Решенията и ангажиментите, поети от г-жа Дамянова, са описани по-долу.
• Запазване на името и формата на обучение в математическите гимназии
Зам.-министър Дамянова посочи, че гимназии ще могат да се наричат само училища, които ще обучават деца от VIII-XII клас.
Tези математически гимназии, които искат да обучават ученици в V-VII клас, ще трябва задължително да се преобразуват и преименуват в „средни математически училища“. Бе поет ангажимента, че ще бъдат направени съответните промени в регламента на преобразуването им, така че да се избегне първоначалното закриване и стартиране на новa процедура, както предвижда сегашния проект. Гимназиите в заварено положение, които сега приемат ученици в 5-ти клас и решат да се преобразуват в средни математически училища ще могат да направят това безболезнено.
• Според така публикувания проектозакон преобразуването на математическите гимназии в средни училища ги задължаваше да приемат ученици от първи клас
Зам.министър Дамянова увери, че в проектозакона ще бъдат направени конкретни промени в текстовете, които ще разрешат прием в първия от класовете на началния и/или на прогимназиалния етап. Това ще позволи новите средни училища с математически профил да осъществяват прием след 4-ти и след 7-ми клас.
• Според проекта, средните училища не могат да осъществяват прием на база проверка на способностите (изпит), което поставя въпросът за критериите, по които бъдещите средни математически училища ще осъществяват подбор след 4-ти клас
Зам.министър Дамянова обясни, че редът и условията за извършване на този подбор ще бъдат регламентирани в държавните образователни стандарти, които ще се променят след приемане на новия закон. Тя се ангажира, че в стандартите ще се включат текстове, които да гарантират възможността на математическите училища да правят подбор на децата и откриване на млади таланти без това да противоречи на др. текстове от закона. В тази връзка бе поет ангажимента в работните групи за подготовка на стандартите да бъдат включени представители на математическите гимназии.
• Учебни планове и автономност
Зам.министър Дамянова увери, че в проекта е предвидено директорите на училищата да имат гъвкавост и автономност при определяне на съдържанието на разширената подготовка по учебните предмети в рамките на държавните образователни стандарти и не се предвижда намаляване на часовете по математика.
Представителите на инициативата за спасяване на математическите гимназии благодариха за срещата на г-жа Дамянова и екипа ѝ, както и за декларираната воля за съхранение на мрежата за ранно откриване и развитие на математически таланти, действаща към момента в България в лицето на природо-математическите и математически гимназии. Родителите оттеглиха искането си за оставка на заместник-министър Дамянова, като увериха, че ще продължават внимателно да следят предлаганите промени и спазването на поетите ангажименти
По време на срещата родителите представиха следния документ на екипа на г-жа Дамянова http://dox.bg/files/dw?a=624b5578e0
Петицията е затворена от нейния автор.Съобщение от администратора на този уебсайтПремахнали сме личната информация на подписалите.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |