ПРИЗИВ -подкрепа ЗА ВРЪЩАНЕ ТВОРЧЕСКАТА БАЗА "СВ.КИРИК" на АРХИТЕКТИТЕ
ПРИЗИВ ЗА ПОДКРЕПА –запазване и връщане Творческата база „Св. Кирик” на българските архитекти- несправедливо ограбени от Пловдивска Митрополия.
Творч.база на САБ„Св.Кирик //Заграбването на „Св.Кирик” //Изхвърлените документи, вещи на САБ
снимка "Под Тепето" след въвода във владение на П.Митрополия . -снимка "Монитор"//
Казусът Творческа база "Кирик и Юлита" край Асеновград, навлиза в крайната си фаза - предстои произнасяне на ВКС през месец февруари, по делото заведено на Съюза на архитектите в България(САБ) от Пловдивската митрополия. Това е работа на съда.Наша кауза е да заявим ясно пред обществото, че Творческата база е построена от САБ и с парите поне на две поколения архитекти.(12 млн.лева), като проектите й са одобрени със съгласието на Държавата-съгласувани с държавната институция-НИПК. В продължение на 33 години САБ владее и ползва базата по предназначението отредено с проектите.Към момента на построяването й през 1982 на място няма действащ манастир, а има изоставен опожарен дом за душевно болни-преди това бивш концлагер.Пловдивската митрополия през годините от 1936 г. насам, не само не е приютявала монаси или монахини в манастира "Св.Кирик и Юлита", но в своето безхаберие изоставя напълно и малката църква „Св. Петка" - паметник на културата от национално значение, която се намира в средата на комплекса.
С цел опазване и съхраняване, съществуващите сгради са обявени за национални паметници на културата с историческо и архитектурно–художествено значение, съответно с ДВ бр.20/1969г и ДВ бр.94/1972г и съгласно действащите тогава закони имат статут на публична държавна собственост. Творческият комплекс „Санто Кирико" е съграден от САБ за светски нужди и цели, неподходящи за манастир. Архитектите уважавайки историческата и народната памет, запазват топонимията на мястото и името на църковния храм „Св.Св. Кирик и Юлита”, намиращ се недалеч над сегашния комплекс. Уважават ценностите на БПЦ.
Безпардонно е изявлението на пловдивския митрополит в "24 часа", че при Съюзът на архитектите, мястото е било "дом на мерзост и вертеп", заявено в присъствието на всички митрополити и Патриарха! Нагло е и нарочното изхвърляне на съществуващия архив от проекти, конкурси, от бианалетата на Междунарадната Аархитектурна Аакадемия, пред бариерата на базата след влизането със съдия изпълнител в имота, който все още не е окончателно признат за собственост на митрополията.
Творческия комплекс „Санто Кирико" ни е необходим за Храм на творческия дух!
България има много манастири за упокоение на душата, но българските архитекти имат една творческа база, която има международно признание-седалище на Международната Академия по Архитектура. Срамно е да я унищожим и затрием.
Архитектите на България, дълбоко почитайки и уважавайки ценностите на Българската православна църква, изпълняваха в продължение на десетки години своя морален дълг и даваха като дарение проекти за стотици черкви, за да го има Българското православие!Нима въздаването трябва да се превърне в поругаване на творческия труд на хилядите творци? Нима това е знака, с който Светата църква отговаря на труда и съпричастието на творците?
Ето защо, за да не бъдат архитектите на България наричани "мерзавци и похотливци" и с помощта на църквата да се създава вреден за обществото образ на творците, за да не бъде поругаван техния труд и ограбвано съграденото от тях с лични средства професионално средище, нека всеки който е съпричастен, постави подписа си под обръщението за запазване и връщане Творческата база на българските архитекти, за победата на справедливостта над лъжата и алчността!
Изразяваме готовност за протестни действия !
Списък с имената на архитектите дарили безвъзмездно труда си за проекти на църкви , вижте ТУК: http://architectvassilevi.com/bg/home/11-darenia.html
.Подробна информация по случая вижте тук:
http://www.kab.bg/a/nav/news/type/1/item/1035
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ Свържете се с автора на петицията
Съобщение от администратора на този уебсайтЗатворихме тази петиция и премахнахме личната информация на подписалите.Общият регламент за защита на данните (GDPR) на Европейския съюз изисква законна причина за съхраняване на лична информация и информацията да се съхранява възможно най-кратко. |